Det har nu gått drygt ett år sedan Lindesbergs biograf tog klivet från det gamla analoga systemet till dagens digitala format. Och övergången ser ut att ha gjort susen vad gäller ”tittarsiffrorna”.- Framförallt ser vi en ökning av den yngre publiken och det är väldigt roligt, säger biografföreståndaren Björn Persson.
Siffrorna för biografens andra år som digitalt nöjescentrum redovisas med brett leende. Jämfört med samma tid i fjol ser man nu en publikökning med hela 25 procent. I biografbesökare räknat är det strax över 800 fler än samma tid 2012.
Björn Persson är visserligen väldigt glad åt den positiva kurva som presenteras, men är samtidigt ödmjuk inför det faktum att det alltid hänger på vilka filmer som släpps det aktuella året.
– Det går inte att blunda för att vi är väldigt beroende av hur filmåret ser ut, vilka stora titlar som släpps och när på året de kommer. Men så här långt ser det ju väldigt bra ut och med anledning av att den riktigt starka biosäsongen kommer först senare framåt hösten och vintern, så finns det en chans att siffrorna fortsätter i positiv anda, förklarar Björn Persson.
Framåt årets slut är det framförallt två stora titlar som Björn syftar till som eventuellt kommer att skapa viss trängsel vid biljettluckan.
– Jag tror att uppföljaren till ”The Hobbit” och filmatiseringen av boken ”100-åringen som klev ut genom fönstret och försvann” kommer att bli riktigt bra titlar som kommer att dra bra med publik.
Björn berättar att hans målsättning är att höja antalet biobesökare årligen med det dubbla jämfört med den analoga tiden. Det innebär en slutsiffra på 12 000 besökare. Om den nuvarande prognosen håller i sig kommer man att nå målet redan i år. Det som talar för fortsatt framgång för biografen bioåret 2013, är att man dels märkt av en kraftig ökning av den yngre biobesökaren. Ungdomarna har tidigare varit lite passiva eller helt enkelt valt den ”stora” bion i Örebro.
– Det är väldigt roligt att den yngre publiken har hittat oss. Kanske har man insett att vår biograf faktiskt är modernare rent tekniskt än Filmstaden. Roligt är det i alla fall och förhoppningsvis kommer fler titlar locka just ungdomarna till oss, som t.ex. Scary Movie 5 som visas nu i juni, säger Björn Persson.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.