Det har nu gått drygt ett år sedan Lindesbergs biograf tog klivet från det gamla analoga systemet till dagens digitala format. Och övergången ser ut att ha gjort susen vad gäller ”tittarsiffrorna”.- Framförallt ser vi en ökning av den yngre publiken och det är väldigt roligt, säger biografföreståndaren Björn Persson.
Siffrorna för biografens andra år som digitalt nöjescentrum redovisas med brett leende. Jämfört med samma tid i fjol ser man nu en publikökning med hela 25 procent. I biografbesökare räknat är det strax över 800 fler än samma tid 2012.
Björn Persson är visserligen väldigt glad åt den positiva kurva som presenteras, men är samtidigt ödmjuk inför det faktum att det alltid hänger på vilka filmer som släpps det aktuella året.
– Det går inte att blunda för att vi är väldigt beroende av hur filmåret ser ut, vilka stora titlar som släpps och när på året de kommer. Men så här långt ser det ju väldigt bra ut och med anledning av att den riktigt starka biosäsongen kommer först senare framåt hösten och vintern, så finns det en chans att siffrorna fortsätter i positiv anda, förklarar Björn Persson.
Framåt årets slut är det framförallt två stora titlar som Björn syftar till som eventuellt kommer att skapa viss trängsel vid biljettluckan.
– Jag tror att uppföljaren till ”The Hobbit” och filmatiseringen av boken ”100-åringen som klev ut genom fönstret och försvann” kommer att bli riktigt bra titlar som kommer att dra bra med publik.
Björn berättar att hans målsättning är att höja antalet biobesökare årligen med det dubbla jämfört med den analoga tiden. Det innebär en slutsiffra på 12 000 besökare. Om den nuvarande prognosen håller i sig kommer man att nå målet redan i år. Det som talar för fortsatt framgång för biografen bioåret 2013, är att man dels märkt av en kraftig ökning av den yngre biobesökaren. Ungdomarna har tidigare varit lite passiva eller helt enkelt valt den ”stora” bion i Örebro.
– Det är väldigt roligt att den yngre publiken har hittat oss. Kanske har man insett att vår biograf faktiskt är modernare rent tekniskt än Filmstaden. Roligt är det i alla fall och förhoppningsvis kommer fler titlar locka just ungdomarna till oss, som t.ex. Scary Movie 5 som visas nu i juni, säger Björn Persson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.