Handbollsallsvenskan får inte den publikuppskattning serien förtjänar. LIF Lindesberg tillhör ett fåtal som lockar ordentligt med publik. Det borde laget dra nytta av.
Med tanke på klassen på den handboll som spelas i allsvenskan, är det inte konstigt att inte fler söker sig till hallarna för att ta del av underhållningen?
Jag tycker det där är ganska märkligt i idrotts-Sverige över huvud taget. Att lag som gör gedigna satsningar och bjuder på ett underhållande spel i största allmänhet, oavsett idrott, sällan lyckas locka särskilt stora publikmassor till sina matcher om de inte parkerar i högsta serien.
Många klubbar är värda så mycket mer, men jag antar att det som så ofta annars faller på att mycket i avsaknad av stark ekonomi sköts ideellt och att marknadsföringen därför blir därefter. Men man kan ju tycka att en så bra serie som handbollsallsvenskan kunde ha beretts mer plats i förbundskanaler etcetera. Får man ingen draghjälp är det svårt att nå ut och verkligen synas och i ett gytter av mer eller mindre undermåliga webbplatser är det svårt för den riktigt inbitne att jaga rätt på all den information som det förmodligen törstas efter.
En mer tillgänglig allsvenska hade förmodligen kunnat öka intresset.
Men nå väl. LIF Lindesberg tillhör utropstecknen om man väljer att betrakta serien utifrån publiktillströmningen.
OV Helsingborg och VästeråsIrsta är trots högintressanta satsningar inga publiklag och även om IFK Ystad lockar skapligt med folk saknar serien riktiga publikmagneter.
Bortsett från LIF Lindesberg.
Laget har som ni är mycket väl medvetna om en arena som är Elitseriemässig, medan andra spelar i gymnastikhallar, och har en tradition av att locka en entusiastisk publik till matcherna. Så har det fortsatt även i år.
Om vi väljer att blunda för den obehagligt usla publiksiffran från premiären mot Rimbo (att spela handboll samtidigt som Lindemarken var uppenbarligen ingen större hit) har LIF Lindesberg i två raka matcher lockat över 1000 åskådare. Om laget hittar en stabil nivå och fortsätter att rada upp segrar är jag övertygad om att det kan bli ännu bättre. Intresset finns, det är inget snack om den saken.
Det talar väl inte minst det faktum att det efter två raka förluster ändå kom 1012 personer för att se mötet med Tyresö ganska tydligt om. Speciellt som det inte var någon trött slipspublik utan människor som verkligen stödde sitt brandgula lag.
Kanske är det i slutändan just publiken som kommer lyfta LIF Lindesberg den här säsongen. Det är en klyscha att åskådarna om de går all-in och stödjer sitt lag kan bli till en extra spelare, men den är sann. LIF har inte bara en Elitseriemässig arena, man har en Elitseriemässig publik också.
Vilket är väldigt kul att kunna konstatera i en serie som tyvärr inte får den publikuppskattning som den förtjänar.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.