På midsommardagen vallfärdade folket i vanlig ordning till Fornaboda Travbana. Årets upplaga av Midsommarloppet blev en stor publiksuccé, med över 3000 åskådare på plats. Trots det skiftande vädret var humöret på topp under hela eftermiddagen.
Midsommar är en speciell tid för Fornaboda Travbana. Då arrangerar man Midsommarloppet, en av årets största tävlingsdagar. På lördagen var återigen dags för Lindesbergarna och folk från övriga närområdet att bege sig till travbanan.
Totalt 3157 åskådare passerade igenom insläppet utmed riksväg 50. De många besökarna gladde arrangörerna.
– Midsommardagen brukar vara bra med folk, ungefär så här ser det ut om det är bra väder. I fjol hade vi sämre väder med lite regn och så, då var det inte fullt lika bra. Men när det är fint väder då är det så här mycket folk, säger Claes Broberg som berättar att tävlingen är en av årets största.
– Ja, vi har ju både V85-dagen och V64-dagen. Men det här är absolut ett av de större loppen på året.
På den fina och välskötta banan avverkades det totalt elva lopp under dagen. Första starttid var 12.45 och därefter pågick tävlingarna till efter klockan 16.
Som avslutning kördes de två starter som kallas Midsommarloppet. Efter det inledande försöksloppet gick hästarna ett finallopp, där vinnaren belönades med 60 000 kronor. Under dagen tävlade en mängd ekipage och i startfältet återfann man flera profilstarka namn.
– Bland kuskarna har vi några av de större namnen, som Thomas Dalborg och flera andra etablerade. I övrigt så är det ju inte elithästar som tävlar, men det är bra klass på dem, berättar Claes Broberg.
Vädret var minst sagt ombytligt, där sol och värme blandades med gråmulen blåst om vartannat. Men trots det kyliga klimatet bjöd publiken upp till en härlig atmosfär.
På de gröna sluttningarna ner mot banan satt familjer, vänner och andra sällskap. Till synen av hästarna flödade maten och drycken och midsommarstämningen var på topp. Och för de som ville ge lyckan en chans stod spelluckorna öppna.
– Det verkar fungera bra. Folk verkar trivas, trots att det är lite kyligt. Trots att det droppar på oss nu ser det ut att lätta lite, så det blir nog bra, avslutar Claes Broberg glatt.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.