I femton års tid har jag varit involverad i volleybollen på ett eller annat vis. Som spelare, tränare, speaker, ledamot, osv. Listan är lång. Men något jag insett med tiden är att den värsta sitsen man kan vara i är läktarplatsen. Att sitta på läktaren i svåra tider sliter på en, för det finns absolut ingenting man kan göra.
Två förluster i rad var precis vad som inte fick hända för Linde Volley. På åtta dagar föll hoppet om både tredje- och fjärdeplatsen och kvar är snarare en rädsla för att halka hela vägen ner på sjätteplats. Tyngre mentalt läge får man leta länge efter.
Var skon klämmer är svårt att sätta fingret på. Johan Isacsson själv menar att det var försvarsspelet som inte höll måttet mot Katrineholm och mot Hylte/Halmstad var det serven, i en annan match var det mottagningen och i en tredje var det blocket. Problemet är bara att när de tekniska momenten lever upp till förväntningarna, ja, då är det mentaliteten och viljan man faller på. Många bäckar små brukar man säga… ska det bli ett lyckat slutspel för Linde i år så får man börja bygga dammar och täppa till de små bäckarna med en himla fart.
Men vad kan man då göra som supporter. Det finns ju faktiskt bara ett alternativ och det är att ta sig till matchen och visa sitt stöd, något som Lindesbergs invånare utan tvivel har gjort. 2538 supportrar har totalt fyllt Lindesberg Arenas läktare under säsongens gång. Nu återstår endast en hemmamatch i grundserien, mot seriens näst starkaste titelkandidat Svedala, och det skulle vara mäktigt om man kunde kliva över 3000-gränsen.
Att Linde har en enorm hemmaplansfördel är odiskutabelt. I en serietabell med endast hemmamatcher hamnar Linde på en tredjeplats, med två vinster mer än fjärdeplatstagarna Engelholm. Men så lätt är det inte, för tittar man bara på bortamatcherna så hamnar Linde på en sjundeplats, med samma poäng som Sollentuna på åttondeplatsen. Hemmafördelen är ett faktum. Oturligt nog förlorade man dock hemmaplansfördelen i kvartsfinalerna när fjärdeplatsen slank mellan fingrarna.
Det är alltså inte lätt att vara supporter, för hur mycket man än hejar så är det på plan som matchen kommer avgöras. Men ändå tar man sig till matchen för att se sitt lag och lämnar för stunden allt sitt hopp i deras händer. Ser man till Lindesbergsborna så är publiken verkligen den sjunde spelaren. Det är tur för Linde Volley att man, trots säsongens alla små brister, i varje fall har en publik som alltid verkar hålla måttet.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.