Den här veckan råder en ”Nystartsvecka” över hela Sverige. Men det är inte bara att hoppa på tåget och slå upp dörrarna på vid gavel till sitt nystartade företag. Därför kunde man idag ta tillfället i akt och gå förbi Lindesberg Arena där Nyföretagarcentrum Bergslagen arrangerade ”Café Starta och Driva eget”.
Det är Nyföretagarcentrum som står för arrangemanget och på plats finns Ulla-Britt Norgren, ordförande i Nyföretagarcentrum Bergslagen, rådgivare och verksamhetsledare Gunilla Pöchhacker, samt flera av Nyföretagarcentrums samarbetspartners.
– Det här är för alla som går och funderar på att eventuellt starta eget företag. Man kan då få rådgivning av Gunilla, vad man behöver tänka på, hur man gör med moms och skatter, det är väldigt mycket att tänka på när man startar företag. Det är väldigt bra om man kontaktar oss så man kan diskutera idén och hur man ska göra, så det blir så lite misstag som möjligt, säger Ulla-Britt.
Ulla-Britt berättar vidare att de har haft väldigt mycket rådgivning.
– Det kan vara lika viktigt att råda till att tänka till lite mer, det ska ju ändå vara något som du kan leva på. Man ska inte bara starta i blindo. Det är inte så världsenkelt att få anställning, så då kan det vara ett alternativ att istället starta eget.
UF-företagen som skapas på gymnasiet läggs ner efter tre år, men det tycker inte Ulla-Britt behöver betyda att företaget ska gå i graven fullständigt.
– Det kan ju återuppstå! Det är ju ändå de unga som så småningom ska ta vid.
Gunilla, som står för rådgivning, är nöjd med de resultat som visats.
– Vissa kommer flera, flera gånger och jag vet flera stycken som också därefter har startat eget. Så det är spännande och förstås jätteroligt!
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.