Efter att först ha haft varsin enskild firma bestämde sig bröderna Glenn och Dennis Haukirauma förra året för att starta ett gemensamt företag. G&D Bygg AB både renoverar och bygger nytt. Med tråkiga erfarenheter i bagaget vill bröderna att deras företag ska stå för hederlighet.
– Vi körde först enskilda firmor så att vi båda kunde lära oss att driva företag. Det gav oss också en chans att spara undan kapital för att i ett senare läge kunna starta aktiebolag tillsammans, berättar storebror Glenn.
G&D Bygg AB startades i september förra året.
Men man behöver gå längre tillbaka i tiden för att få en helhetsbild av företaget och för att förstå brödernas iver för tydlighet och rak kommunikation gentemot kunderna.
– Vi jobbade på en firma i Örebro och hade mycket ansvar. Vi fick räkna, planera och utföra. I princip det enda vi inte gjorde var att skicka offerter och fakturor, berättar Glenn.
Så började kunder höra av sig med frågor och klagomål till Glenn och Dennis.
– Alla var nöjda med jobbet vi utfört men vi fick frågor kring den ekonomiska hanteringen, fortsätter Dennis.
Bröderna anade oråd och när de grävde vidare i saken uppdagades en otrevlig sanning.
– Företaget körde inte schysst. Vår arbetsgivare blåste folk, säger Glenn.
Lämnade och startade egna företag
Glenn och Dennis sade upp sig och gick på dagen.
– Vi hade fått löfte om fasta anställningar men eftersom vi bara var timanställda kunde vi packa ihop med detsamma. Och med oss hade vi en hel del verktyg. Investeringar som vi själva fått göra i väntan på att chefen skulle infria sina löften om egen utrustning så snart företaget gick ännu bättre, säger Glenn.
I dag har de G&D Bygg AB tillsammans och företaget har kvalitetscertifierats av Svensk Hantverkskontroll. En certifiering som bygger på ledorden seriositet, ärlighet och kunskap.
Allt fler jobb i Lindesberg
– Vi hade en himla tur att vi direkt efter start fick ett jobb med att bygga ut ett hus. Det tar ju ett tag att jobba upp referenser, säger Glenn.
På sikt vill Glenn och Dennis inte bara vara sina egna arbetsgivare utan också anställa fler.
– Ett drömscenario vore att kunna ha kanske fyra heltidsanställda med full sysselsättning. Det svåra är bara att hålla ett jämt arbetsflöde året runt. I december och januari blir vi ofrivilligt lediga, säger Dennis.
Ungefär hälften av alla jobb de gör är i Örebro, men det blir alltmer i hemområdet. Bland annat så gjorde de lokalanpassningar för Lindesbergs Hundcenters nya lokaler.
– Tillsammans med kunden hittar vi fram till bra lösningar, oavsett om det gäller kök, nybyggnationer eller fasadrenovering, säger Dennis.
Och återigen förs begreppen kommunikation och tydlighet in i samtalet.
– Kunden ska känna att vi är ärliga och att vi står för det vi säger, ingen luddighet, säger Glenn.
Länk till G&D Bygg ABs hemsida
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.