Efter att först ha haft varsin enskild firma bestämde sig bröderna Glenn och Dennis Haukirauma förra året för att starta ett gemensamt företag. G&D Bygg AB både renoverar och bygger nytt. Med tråkiga erfarenheter i bagaget vill bröderna att deras företag ska stå för hederlighet.
– Vi körde först enskilda firmor så att vi båda kunde lära oss att driva företag. Det gav oss också en chans att spara undan kapital för att i ett senare läge kunna starta aktiebolag tillsammans, berättar storebror Glenn.
G&D Bygg AB startades i september förra året.
Men man behöver gå längre tillbaka i tiden för att få en helhetsbild av företaget och för att förstå brödernas iver för tydlighet och rak kommunikation gentemot kunderna.
– Vi jobbade på en firma i Örebro och hade mycket ansvar. Vi fick räkna, planera och utföra. I princip det enda vi inte gjorde var att skicka offerter och fakturor, berättar Glenn.
Så började kunder höra av sig med frågor och klagomål till Glenn och Dennis.
– Alla var nöjda med jobbet vi utfört men vi fick frågor kring den ekonomiska hanteringen, fortsätter Dennis.
Bröderna anade oråd och när de grävde vidare i saken uppdagades en otrevlig sanning.
– Företaget körde inte schysst. Vår arbetsgivare blåste folk, säger Glenn.
Lämnade och startade egna företag
Glenn och Dennis sade upp sig och gick på dagen.
– Vi hade fått löfte om fasta anställningar men eftersom vi bara var timanställda kunde vi packa ihop med detsamma. Och med oss hade vi en hel del verktyg. Investeringar som vi själva fått göra i väntan på att chefen skulle infria sina löften om egen utrustning så snart företaget gick ännu bättre, säger Glenn.
I dag har de G&D Bygg AB tillsammans och företaget har kvalitetscertifierats av Svensk Hantverkskontroll. En certifiering som bygger på ledorden seriositet, ärlighet och kunskap.
Allt fler jobb i Lindesberg
– Vi hade en himla tur att vi direkt efter start fick ett jobb med att bygga ut ett hus. Det tar ju ett tag att jobba upp referenser, säger Glenn.
På sikt vill Glenn och Dennis inte bara vara sina egna arbetsgivare utan också anställa fler.
– Ett drömscenario vore att kunna ha kanske fyra heltidsanställda med full sysselsättning. Det svåra är bara att hålla ett jämt arbetsflöde året runt. I december och januari blir vi ofrivilligt lediga, säger Dennis.
Ungefär hälften av alla jobb de gör är i Örebro, men det blir alltmer i hemområdet. Bland annat så gjorde de lokalanpassningar för Lindesbergs Hundcenters nya lokaler.
– Tillsammans med kunden hittar vi fram till bra lösningar, oavsett om det gäller kök, nybyggnationer eller fasadrenovering, säger Dennis.
Och återigen förs begreppen kommunikation och tydlighet in i samtalet.
– Kunden ska känna att vi är ärliga och att vi står för det vi säger, ingen luddighet, säger Glenn.
Länk till G&D Bygg ABs hemsida
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.