Golfsäsongen står för dörren! Imorgon fredag öppnar Lindesbergs Golfklubb upp rangen och nästa vecka är det årspremiär för hela banan. 2016 kommer att bjuda på ett fullspäckat tävlingsschema, samtidigt som 2015 nu summeras som ett rekordbra år.
Den långa väntan är äntligen över. Vintern har släppt taget, våren är här och det är dags för golfen att dra igång för året. Med start imorgon fredag öppnar därför Lindesbergs GK upp rangen, något som snart följs upp av övriga banan.
– På fredag nästa vecka öppnar vi upp hela banan. Då blir det full fart med sommargreener. Vi har hunnit preppa upp banan bra och har hela nästa vecka för att få den i perfekt skick till öppning, berättar klubbchefen Stefan Leskinen.
Vintern var emellanåt hård sett till temperaturerna, men det är inget som suttit några spår. Leskinen berättar att banan är i gott skick och förberedelserna inför premiären har gått bra.
– Den har övervintrat väldigt bra faktiskt. Det såg riktigt bra ut när snön försvann, vi har inga spår på banan alls. Får vi bara en fin vår nu med hög växtlighet så ska det bli väldigt bra.
Ett förhoppningsvis gott golfår står för dörren, men ett fantastiskt sådant har samtidigt avslutats. Under torsdagen höll Lindesbergs GK sitt vårårsmöte och där presenterade klubben sitt bokslut för 2015. I denna står det klart att man gör ett positivt resultat på 217 000 kronor, 50 000 över beräknad budget. De fina siffrorna har flera förklaringar, däribland stugbyn som slog rekord med 4600 gästnätter.
– Den har verkligen blivit vårat fjärde ben att stå på. Vi har intäkter från medlemsavgifter, greenfee, sponsring och slutligen stugbyn. Nu är stugbyn den näst största intäktskällan och vi har etablerat det på bara tre år. Det känns väldigt bra, berättar Leskinen som givetvis är nöjd med det ekonomiska resultatet.
– Det är ett bokslut som innebär att vi gjort vårat starkaste år någonsin. Så det blev en ganska trevlig sammankomst, för vi hade ett jättebra 2015.
”Satsar som alltid mycket på semestergolfveckan”
Fjolåret blev alltså en succé, men nu hoppas Lindesbergs GK på att fortsätta på den inslagna vägen. Klubben har de senaste åren stabiliserat sig mellan 800-900 medlemmar och man hoppas på ett liknande antal även i år. Klart är i alla fall att det är ett härligt drag kring golfen i staden.
– Jo, vi märker av att det är ett stort intresse. Våra första nybörjarkurser är så gott som fullbokade och vi har många golfpaket bokade inför sommaren. På det sättet ser det lovande ut, berättar Stefan Leskinen.
Samtidigt som det vankas vårmöte, bokslut och premiär av banan är det mycket annat på gång. Klubben har hunnit med att presentera sitt tävlingsschema för säsongen och där finns 25 tävlingsdatum med. Fokus riktas i vanlig ordning mot vecka 30 och semestergolfen, ett event som Leskinen vill utveckla.
– Vi satsar som alltid mycket på semestergolfveckan. Vi ska göra den bättre än någonsin är tanken, med uppemot 1000 starter.
Allra först ut är dock vårscramblen, en tävling som går av stapeln den första maj. Ett koncept som man hoppas får ett uppsving till den här sommaren är herrgolfen och där görs det en storsatsning. Dessutom har shoppen renoverats och fräschat upp sitt utbud och Leskinen är spänd över allt som händer inom Lindesbergs Golfklubb.
– Det bubblar på många håll! Det händer mycket runt om i kommittéerna, det känns så klart riktigt kul. Vi ser verkligen fram emot säsongen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.