Superjumbon Ore blev till slut en munsbit för Lindlöven som vann dagens match med 6-1. Efter lite inställningsproblem och en utskällning av tränaren Staffan Tholssson i första periodpausen så visade Lindlöven att det var toppen mot botten i dom två avslutande perioderna.
Det var alltså match i en dryg period, innan Lindlöven började trampa igång och Ore fick problem att hänga med. Tycker att Ore ska ha beröm för det sätt dom krigade på. Med endast tre kedjor och fem backar var det snudd på en bragd att hänga med så länge i matchen. Ore tog ledningen i matchen efter att Lövens vassa första femma slarvat i egen zon, men Niklas Nooni kvitterade direkt i anfallet efter så det hann aldrig bli riktig nerv i matchen.
– Jag tycker att Ore tar steg framåt hela tiden, men det var inget snack om att vi var bättre. Dom kunde gjort fler mål i första perioden men då klev Philip fram stort i vårt mål, säger Staffan Tholsson Lindlövens tränare.
I andra perioden sen så revancherade sig första kedjan genom två mål av Simon Jellvert och hemmalaget satt i förarsätet på allvar.
– Det finns en anledningen till att jag inte var nöjd efter första perioden och det är vår målkvot, som kan vara tungan på vågen om vi skulle hamna på samma poäng som ett annat lag. Därför röt jag till lite i första pausen och nu har vi fem mål plus ytterligare, säger Tholsson.
Sedan klev planens dominanter in i handlingen, två mål av Joakim Olsson Fromell och ett av brorsan Daniel. Till målen adderade dom hårt jobb både offensivt och defensivt.
– Jocke var planens gigant idag och han har varit bra en längre tid. Både han och brorsan har fått igång målskyttet också, dom har gjort en hel hög på slutet. Nu har vi allt i egna händer inför avslutningen med viktig match mot Surahammar på onsdag, avslutar Staffan.
Periodsiffror: 1-1, 2-0, 3-0
Lindlövens målskyttar: Joakim Olsson Fromell 2, Simon Jellvert 2, Daniel Olsson Fromell 1, Niklas Nooni 1.
Ores målskytt: Anton Josefsson
Skottstatistik: 31-33 (12-14, 12-12, 7-7)
Utvisningar: Löven 14 min, Ore 10 min.
Publik: 319

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.