Tävlingsåret är igång vid Fornabodas travbanor. På torsdagen startade man upp säsongen med ett Lunchtrav, något som lockade till sig 600 besökare. Trots ett dystert väder kunde de alla värma sig med fina lopp.
Klockan 12.20 denna torsdag var en tidpunkt som travpubliken hade suktat efter länge. Då var det äntligen dags för Fornabodas första tävling för året; Lunchtravet.
– Det blev en bra premiär och allting har fungerat. Sen hade vi naturligtvis önskat oss ett bättre väder. Men det är ingenting som man kan göra något åt, summerar Claes Broberg.
Sportchefen har som vanligt när det kommer till tävling haft en intensiv dag på jobbet. Tiotals kuskar, minst lika många hästar och uppemot 600 åskådare har fyllt banan. Samtliga har de fått både ett och två regnstänk över sig, men vädret påverkade inte tävlingarna.
– Det flöt på väldigt bra utan något som störde och det var riktigt skönt. Nu är vi igång!, slår Broberg glatt fast.
Nästa tävlingsdag 24:e maj
Totalt fanns elva lopp med på Lunchtravets schema. Mest framgångsrika kusk under dessa blev Jorma Kontio, som stod på prispallen hela fyra gånger. Ytterligare namn att te fira triumfer var Carl Johan Jepson och Magnus Jakobsson.
– Jag måste säga att det var bra tävlingar här idag. Jag tycker att det var flera hästar som gjorde bra prestationer, säger Broberg och pekar framförallt ut Careful Victory.
– Det är en riktig stjärna. Den kommer vi att få se i stora lopp framöver, det är jag helt övertygad om.
Med premiären avverkar är nu säsongen i full gång för Fornaboda. Nästa tävling att äge rum blir V64, ett evenemang som Broberg ser fram emot.
– Nu laddar vi för den 24:e maj! Då blir det ännu bättre hästar och ännu bättre lopp.
Dagens vinnare på Lunchtravet:
Lopp 1: Eldrick Boko (Jorma Kontio)
Lopp 2: Careful Victory (Thomas Dalborg)
Lopp 3: Islamorada (Jorma Kontio)
Lopp 4: Kay Adams (Mathias Alm)
Lopp 5: Åskar (Daniel Olsson)
Lopp 6: Jane Avril (Magnus Jakobsson)
Lopp 7: Hawk Cliff (Jorma Kontio)
Lopp 8: Saint Rose (Lina Johansson)
Lopp 9: Stepping Moonlight (Carl Johan Jepson)
Lopp 10: Tres Bien Ås (Olle Goop)
Lopp 11: Airtime (Jorma Kontio)
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.