Ja, du läste rätt. Redan på lördag öppnar Lindesbergsgolfklubb sina banor och bjuder in till spel. Tack vare den milda vintern kan klubben nu starta sin säsong tidigare än någonsin.
Våren är här och den är minst sagt välkomnad. Bland de som omfamnar den allra hårdast återfinns Lindes alla golfare. Efter en kort men till stora delar snöig vinter är det många som vill ut och svinga med klubborna igen. Och det här året får de chansen till det tidigare än någonsin förr.
För redan på lördag välkomnar Lindesbergsgolfklubb till säsongspremiären av banan. Därmed sätts ett nytt klubbrekord, med råge dessutom.
– Det är ju rekordtidigt. Vi har öppnat den 20:e mars någon gång tidigare, det var ungefär tio år sedan. Men så här tidigt har vi aldrig öppnat, förklarar klubbchefen Annika Lundin.
Under vintern har just det golfmässiga varit i skymundan. Istället har klubben ägnat sig åt skidsport och man har hållit med spår kring golfbanan.
Men nu är det dags för golfen att ta över. Den stora anledningen till den tidiga premiären är, så klart, den milda vinter som varit. Att våren nu också svept in med all hast har hjälpt banorna.
– Banorna har klarat sig jättebra. Det är torrt och grönt och det ser jättebra ut, berättar Annika och förklarar att det är nyttigt för klubben.
– Det är ju självklart så att vi hoppas att det kommer gäster, så att vi får in lite intäkter. Det är klart att den tidiga öppningen är ett plus. Ju tidigare desto bättre.
Igår öppnade man ranchen och besöksantalet har sedan dess varit stort. Annika berättar att klubben där har stor användning av Facebook, då man snabbt kan sprida vidare nyheter.
Men det är på lördag som banan öppnar på riktigt. Det blir även starten på säsongen, som klubben har späckad med tävlingar. Den första äger rum den 18:e maj och följs sedan upp av kontinuerliga tävlingar. För de som först vill prova drar nybörjarkurserna igång i slutet utav mars.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.