Riksbanken fortsätter att sänka den redan negativa räntan. Från de tidigare 0.1% går man nu, från och med idag, onsdag, ner till -0.25%. Det här var inte något som Bergslagens Sparbank hade räknat med, men bankens VD Cecilia Jeffner lovar att banken ska ta hand om sina kunder: – Vi kommer att göra allt vi kan för att skydda våra kunder mot negativ ränta på sparkonton!
Det var den 18 mars som Riksbanken gick ut med sitt reporäntebeslut. Den negativa räntan -0.1% skulle ner ytterligare och från och med den 25 mars landa på -0.25%. Detta kom som en överraskning för Bergslagens Sparbank.
– Räntesänkningen förra onsdagen kom oväntat för oss. Vi hade inte trott att Riksbanken skulle sänka räntan, i vart fall inte nu, säger bankens VD Cecilia Jeffner.
Man sänker räntan ännu mer för att stimulera inflationen, det vill säga, göra det billigare att investera och konsumera, förklarar Cecilia och säger:
– Ju mer vi konsumerar, desto mer måste vi producera, och det gör att sysselsättning och skatteintäkter ökar. Riksbankens mål är att hålla inflationen på 2% per år för att säkra en stabil ekonomisk utveckling i Sverige.
Cecilia rekommenderar inte någon att ta ut kontanter och i dagsläget kommer Bergslagens Sparbank inte att införa negativ ränta på sparkonton för deras vanliga privat- och företagskunder.
– Ränteläget just nu med minusränta är en helt ny situation för bankerna och vi kommer att följa hur våra konkurrenter och hur marknaden påverkas av detta. Minusränta på sparkonton för privatpersoner är inte Riksbankens avsikt med räntesänkningen, eftersom det skulle kunna leda till att allt fler väljer att förvara sina pengar hemma vilket leder till ökade risker med kontanthanteringen. Vi kommer att göra allt vi kan för att skydda våra kunder mot negativ ränta på sparkonton, säger Cecilia.
Men hur blir det med utlåningsräntor?
– När det gäller bolåneräntor så avvakta vi marknadsräntorna och se hur de påverkas innan vi fattar beslut om hur våra bolåneräntor eventuellt påverkas. I och med att bolåneräntorna redan är relativt låga så kommer de förmodligen inte stora sänkningar i marknaden utan bara mindre justeringar, avslutar Cecilia.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.