Riksbanken fortsätter att sänka den redan negativa räntan. Från de tidigare 0.1% går man nu, från och med idag, onsdag, ner till -0.25%. Det här var inte något som Bergslagens Sparbank hade räknat med, men bankens VD Cecilia Jeffner lovar att banken ska ta hand om sina kunder: – Vi kommer att göra allt vi kan för att skydda våra kunder mot negativ ränta på sparkonton!
Det var den 18 mars som Riksbanken gick ut med sitt reporäntebeslut. Den negativa räntan -0.1% skulle ner ytterligare och från och med den 25 mars landa på -0.25%. Detta kom som en överraskning för Bergslagens Sparbank.
– Räntesänkningen förra onsdagen kom oväntat för oss. Vi hade inte trott att Riksbanken skulle sänka räntan, i vart fall inte nu, säger bankens VD Cecilia Jeffner.
Man sänker räntan ännu mer för att stimulera inflationen, det vill säga, göra det billigare att investera och konsumera, förklarar Cecilia och säger:
– Ju mer vi konsumerar, desto mer måste vi producera, och det gör att sysselsättning och skatteintäkter ökar. Riksbankens mål är att hålla inflationen på 2% per år för att säkra en stabil ekonomisk utveckling i Sverige.
Cecilia rekommenderar inte någon att ta ut kontanter och i dagsläget kommer Bergslagens Sparbank inte att införa negativ ränta på sparkonton för deras vanliga privat- och företagskunder.
– Ränteläget just nu med minusränta är en helt ny situation för bankerna och vi kommer att följa hur våra konkurrenter och hur marknaden påverkas av detta. Minusränta på sparkonton för privatpersoner är inte Riksbankens avsikt med räntesänkningen, eftersom det skulle kunna leda till att allt fler väljer att förvara sina pengar hemma vilket leder till ökade risker med kontanthanteringen. Vi kommer att göra allt vi kan för att skydda våra kunder mot negativ ränta på sparkonton, säger Cecilia.
Men hur blir det med utlåningsräntor?
– När det gäller bolåneräntor så avvakta vi marknadsräntorna och se hur de påverkas innan vi fattar beslut om hur våra bolåneräntor eventuellt påverkas. I och med att bolåneräntorna redan är relativt låga så kommer de förmodligen inte stora sänkningar i marknaden utan bara mindre justeringar, avslutar Cecilia.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.