Då är även Lindesberg Volleys försäsong igång. Elitserie-laget samlade truppen på fredagen, där spelarna fick ett första möte med den nye tränaren Teemu Sarna. Under lördagen fortsätter laget sina aktiviteter med en friluftsdag.
Först ut att starta upp träningen efter sommaruppehållet var LIF Lindesberg. Därefter följde Lindlöven upp med fystester och ispremiär. Och nu har slutligen även stadens tredje elitlag, Lindesberg Volley, vevat igång försäsongen.
Truppen samlades på fredagen i Lindesberg Arena, där spelarna för första gången fick möta upp sin nya tränare. För efter att Johan Isacsson i våras valde att tacka för sig hämtade Linde in Teemu Sarna som ersättare. Finnen har en diger meritlista, med sju Europa-cupspel och uppdrag i både Spanien och Slovakien. En som har stora förhoppningar på Sarna är klubbens tillfällige sportchef Dan Waltersson.
– Jag tror att han har den där finska stilen, med ett snabbt spel. Istället för höga bollar fram till nätet kommer det nu handla mer om snabba passningar, säger Waltersson.
Väntas förstärka med en spelare till
Fredagen innebar alltså startskottet för Linde Volleys försäsong. Efter att Teemu Sarna haft en inledande genomgång släppte han ut spelarna på planen, där man höll ett längre pass. Fokus låg vid att hitta känslan igen efter sommaren och träningen bjöd mestadels på enklare övningar.
Samtliga Lindes tio spelare deltog, där sex är kvar sedan den förra säsongen. Sida vid sida med namn som Marjorie Giordano och Freja Morén fanns även nya bekantskaper. En av dessa var slovakiskan Martina Konecna, men även tre yngre spelare prövas under försäsongen. Linde har tidigare klargjort att truppen till kommande säsong ska få en tydligare svensk prägel.
– Vi har sagt att vi ska träna nu i några veckor med de spelarna som vi har. Så att Teemu kan känna av vart de står helt enkelt. Sen efter det kan vi se vad vi behöver få in till laget, förklarar Dan Waltersson och tillägger.
– Troligtvis kommer vi att hämta in en spelare till. Men om det blir en spiker, center eller något annat får vi se. Allt beror på vad vi känner att vi behöver förstärka med.
Med sommarens första gemensamma träning avklarad fortsätter Linde med nya utmaningar. Under lördagen reser laget till Kloten, där man lever friluftsliv med promenader och båtturer. Väl tillbaka i Arenan är det nya träningar som väntar. Den långa resan fram till Elitserie-premiären har startat för Lindesberg Volley.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.