(Uppdaterad kl. 23:25) I dag så är LindeNytt med på resan till Katrineholm och förhoppningen är att kunna ge en liten inblick i livet som volleybollspelare när det drar ihop sig till SM-final. Avresa var 12:30 i två minibussar från Lindesberg.
De båda minibussarna hade varsin hållplats i Örebro för
att plocka upp medresenärer, en på Öster och en på Väster. 13:05 anländer en
buss med Marjorie Giordano till plusgymnasiet där Sara Malmlöv just avslutar
sin arbetsdag och Sofie Lundberg väntar.
Cirka 13:10 tar resan mot Katrineholm vid och redan 13:11
är det dags för första kisspausen på närmaste kebabhak. Det fantastiska var att
det hann klämmas in ett stopp till i samma ärende 13:55 innan vi anlände till
Katrineholm 14:20.
”Jag kan ju inte hjälpa det, jag kan inte hålla tätt”,
hördes i bussen. Det var dock inte samma spelare som var ut båda gångerna.
En stund senare utspelade sig denna konversation i
bussen.
Spelare A, – Hur var Tallin?
Spelare B, – Vadå?
Spelare A, – Har inte du varit i Tallin, det var någon
som sa det?
Spelare B, – Det kanske jag har varit, vi åkte med någon
båt.
14:30 Väl framme i Katrineholm så var det träning i matcharenan
omgående, under uppvärmningsstretchen hördes denna kommentar. – Jag hatar det
här golvet, nu tappar jag byxorna.
16:20 Dagens hittills största applåd drog Britney Brown ner under den efterföljande middagen när hon briljerade med sin förståelse för svenska språket. Hon har snappat upp väldigt mycket under den korta tid hon har varit här i Sverige.
16:40 Middagen är avklarad i ett konferensrum som laget får nyttja fram till matchstart. Någon spelare tar en tupplur, någon pratar med mamma på telefonen och någon spelar mobilspel.
En del har service efter maten. ”Jag tar bort din tallrik Oskar om du inte orkar själv”.
Så här långt har det varit en väldigt avslappnad resa. Det är många skratt som hörs, man märker att tjejerna trivs med varandra.
17:45 Matchgenomgång börjar med att Ismo visar lite klipp på hur Katrineholm brukar spela i olika situationer och vad som bör tänkas på. Det avslutas med ett litet inspirerande snack från hjärtat för att förmå tjejerna att hitta rätt fokus inför matchen och avslutar med ett gemensamt ”high five” runt bordet.
18:05 Laget är laddat och redo för match när man gemensamt lämnar sammanträdesrummet och kliver in i Duveholmshallens matcharena.
19:00 Matchen börjar inför cirka 100 tillresta röststarka Lindesbergare.
20:15 Matchen är över och många besvikna supporters lämnar hallen, medan media äntrar golvet för en intervju med någon matchvinnare, tränare och någon förlorare.
20:45 Samling med utvärdering i omklädningsrummet, både vad som var positivt och vad som var negativt.. Många spelare kommer till tals innan Ismo sammanfattar sin syn på insatsen.
21:10 Bussarna lastas åter och hemresan mot Bergslagen tar vid.
22:30 Är vi åter tillbaka vid Plusgymnasiet där undertecknad kliver av.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.