Linde Vårdagar i fredags och Vårmönstring under lördagen med efterföljande cruising drog tillsammans över 10 000 människor till centrala Lindesberg. Med alla dessa människor i rörelse ökade också handeln hos de flesta näringsidkarna. Bäst gick det för restaurangerna.
Mohammed Zakholi vid Linde Pizzeria var mer än nöjd med helgens försäljning.
– Mycket bättre än i fjol! En sådan här helg när det händer något extra i centrum säljer vi dubbelt så mycket som en vanlig helg.
Också hos närmaste grannen IIS var det glada miner efter helgen.
– Under fredagen var det mycket folk i rörelse tack vare alla aktiviteter, men handeln för mig var bättre på lördagen. Bättre än jag trodde det skulle bli, säger Eira Skyttestrand.
Under Linde Vårdagar hände det mesta i eller kring Flugparken, vilket gav de butiker och restauranger som ligger närmast intill parken bättre möjligheter än till exempel de som ligger utefter Kungsgatan. Men med lite kreativitet och initiativförmåga kan man ändå locka till sig kunderna.
– Jag gick runt i centrum och delade ut flygblad med ett extraerbjudande till alla barnfamiljer, berättar Mattias Eriksson på Stadshotellet, så vi hade full matsal under nästan hela eftermiddagen.
Längre ned på Kungsgatan hände också lite extra. Utanför Hon & Han spelades det levande musik och Lizas Parfym hade flyttat ut lite av sin försäljning på gatan.
– Det gick jättebra! Mycket bättre än en vanlig fredag, säger Erika Larsson, Lizas Parfym.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.