Linde Vårdagar i fredags och Vårmönstring under lördagen med efterföljande cruising drog tillsammans över 10 000 människor till centrala Lindesberg. Med alla dessa människor i rörelse ökade också handeln hos de flesta näringsidkarna. Bäst gick det för restaurangerna.
Mohammed Zakholi vid Linde Pizzeria var mer än nöjd med helgens försäljning.
– Mycket bättre än i fjol! En sådan här helg när det händer något extra i centrum säljer vi dubbelt så mycket som en vanlig helg.
Också hos närmaste grannen IIS var det glada miner efter helgen.
– Under fredagen var det mycket folk i rörelse tack vare alla aktiviteter, men handeln för mig var bättre på lördagen. Bättre än jag trodde det skulle bli, säger Eira Skyttestrand.
Under Linde Vårdagar hände det mesta i eller kring Flugparken, vilket gav de butiker och restauranger som ligger närmast intill parken bättre möjligheter än till exempel de som ligger utefter Kungsgatan. Men med lite kreativitet och initiativförmåga kan man ändå locka till sig kunderna.
– Jag gick runt i centrum och delade ut flygblad med ett extraerbjudande till alla barnfamiljer, berättar Mattias Eriksson på Stadshotellet, så vi hade full matsal under nästan hela eftermiddagen.
Längre ned på Kungsgatan hände också lite extra. Utanför Hon & Han spelades det levande musik och Lizas Parfym hade flyttat ut lite av sin försäljning på gatan.
– Det gick jättebra! Mycket bättre än en vanlig fredag, säger Erika Larsson, Lizas Parfym.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.