Linde Vårdagar i fredags och Vårmönstring under lördagen med efterföljande cruising drog tillsammans över 10 000 människor till centrala Lindesberg. Med alla dessa människor i rörelse ökade också handeln hos de flesta näringsidkarna. Bäst gick det för restaurangerna.
Mohammed Zakholi vid Linde Pizzeria var mer än nöjd med helgens försäljning.
– Mycket bättre än i fjol! En sådan här helg när det händer något extra i centrum säljer vi dubbelt så mycket som en vanlig helg.
Också hos närmaste grannen IIS var det glada miner efter helgen.
– Under fredagen var det mycket folk i rörelse tack vare alla aktiviteter, men handeln för mig var bättre på lördagen. Bättre än jag trodde det skulle bli, säger Eira Skyttestrand.
Under Linde Vårdagar hände det mesta i eller kring Flugparken, vilket gav de butiker och restauranger som ligger närmast intill parken bättre möjligheter än till exempel de som ligger utefter Kungsgatan. Men med lite kreativitet och initiativförmåga kan man ändå locka till sig kunderna.
– Jag gick runt i centrum och delade ut flygblad med ett extraerbjudande till alla barnfamiljer, berättar Mattias Eriksson på Stadshotellet, så vi hade full matsal under nästan hela eftermiddagen.
Längre ned på Kungsgatan hände också lite extra. Utanför Hon & Han spelades det levande musik och Lizas Parfym hade flyttat ut lite av sin försäljning på gatan.
– Det gick jättebra! Mycket bättre än en vanlig fredag, säger Erika Larsson, Lizas Parfym.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.