Lite tråkigt enligt de som gillar att leva farligt men helt enligt kyrkans dygder så har jag aldrig spelat på vågspel. Att jag inte ”bettar” är inte på grund av en rädsla för att förlora pengar eller för att synda, det faller mig helt enkelt inte i smaken. Jag får dock ibland förfrågningar angående kommande volleybollmatcher av vänner som spelar. För första gången på länge måste jag denna säsong ge dem det ohjälpsamma svaret ”jag har ingen aning”.
Nu kan jag inte regelrätt säga att jag är en gammal och vis man men jag kan, trots min ringa ålder, med säkerhet säga att saker aldrig blir som man förväntat sig. Jag tror även att den absoluta majoriteten av svenska volleybollintresserade kan hålla med mig. Speciellt de som håller på Hylte/Halmstad. På söndag ställs Hylte/Halmstad mot Sollentuna. För en månad sedan hade jag sagt, och sa på sätt och vis också, att Sollentuna hade kunnat stanna hemma och gett poängen till Hylte/Halmstad. Men när man nu tittar på serietabellen så behöver man ju inte ens vara volleybollkunnig för att se att Sollentuna ligger före Hylte/Halmstad. Nu är det visserligen så att Hylte/Halmstad haft oturen att möta både Engelholm och Örebro medan Sollentuna endast spelat mot ett av topplagen. Men utan om och men så talar tabellen för sig.
Ofta kommenterar jag kring hur den avgörande faktorn i Elitserien är vilket lag som har bäst svenska spelare. Men om årets serie fortsätter som den börjat så kanske jag kommer behöva tänka om. Eller kan det vara så att de spelare som ser bäst ut på papperet inte är de bästa när det väl kommer till kritan? Antalet landslagsspelare man har på sin spelklarlista kanske inte är helt avgörande om man inte kan få dem att spela effektiv volleyboll tillsammans.
Hylte/Halmstad kan stoltsera med Jonna Wasserfaller, Martina Svensson och Emma Mårtenssondotter från 2016:s landslagstrupp samt juniorlandslagsstjärnorna Stina Rix och Tilda Hellgren. Med Josephine Tegenfalk och Sofie Sjöberg så ställer Örebro upp med två blå-gula spelare tillsammans med Aida Rejzovic och Rebecca Andersson från landslagets bruttotrupp. Engelholm däremot har endast Fanny Andersson med meriter från landslaget 2016 och då från bruttotruppen. Om min hypotes stämmer, att det är de svenska spelarna i truppen som avgör nivån på laget, så måste man ställa sig frågan hur Örebro kan slå Hylte/Halmstad och framför allt hur de båda kan åka på torsk mot Engelholm.
Det blir liksom svårt att förutspå resultat när ens teorier faller. Som säsongen börjat för Hylte/Halmstad så kan jag inte låta bli att dra paralleller till Katrineholms sista år i Elitserien. Inför säsongen så såg allt så otroligt bra ut på papperet, med en startsexa full av internationell erfarenhet, men ändå var man aldrig ens nära. Jag menar inte att Katrineholm gjorde en bottensäsong, man tog sig ändå till semifinal, men allt annat än finalspel var under förväntningar. Vi får se om Hylte/Halmstad kan komma igång lite under söndagens match mot Sollentuna eller om vi kommer få se ett Hylte/Halmstad som aldrig riktigt kan slå ut sina vingar och nå molnen utan som kommer stå och fladdra på marken hela säsongen.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.