Man var långt på förhand varnade för Rimbos egendomliga spelstil, ändå gick LIF Lindesberg rakt i fällan. I ett målgalet bortamöte föll laget med 36-40 (18-22) i en prestation som de brandgula inte alls är belåtna med.
– En dålig insats bakåt. Rimbo är bra på det de gör, jag säger inget om det, men vi faller på försvaret. Det går inte att vinna matcher när vi som lag släpper till 40 mål, summerar Bashkim Gashi.
Efter förra helgens sköna hemmavinst (31-26) över Kungälv hade LIF Lindesberg chansen att följa upp det på lördagen. Ganska tidigt stod det dock klart att bortamötet med Rimbo HK skulle bli precis så öppet och målrikt som förväntat. Redan efter fyra minuter hade lagen skickat fyra bollar var i nät och målskyttet rullade därifrån på. Vid ställningen 9-11 till Rimbo lade motståndet i en högre växel och gick ifrån ytterligare ett par bollar.
LIF gick till vila med underläge 18-22, ett avstånd som brandgult sedan hade svårt att rucka på. Lagen följdes målmässigt år genom hela den andra halvleken som närmast var LIF två bollar ifrån. Ett starkt ryck tog Bergslagsgänget upp till 36-38 med bara fyra minuter kvar, men istället för att skapa mer kontakt rann möjligheten ur händerna. Rimbo punkterade tillställningen som slutade 36-40 efter en defensivt mycket svar Lindesbergsinsats.
– Det som blir svårt är att vi inte får några räddningar. Då blir det jobbigt och vi blir osäkra i hur vi ska stå, agera och göra. Intelligensmässigt är det dessutom en katastrof, vi tänker inte till, rasar ”Barre” Gashi besviket.
– Vi brister bakåt. För offensivt gör vi våra mål. Vi förlorar till sist bara med fyra bollar.
Sågar bortasnacket: ”Kan börja med att titta på resultaten”
Kantspringaren ger alltså beröm till det egna lagets anfallsspel. Målskyttet var det heller inget fel på hos LIF Lindesberg, som nu gjort näst flest mål i en haltande Allsvensk tabell. ”Barre” noterade själv sju fullträffar och fick inom laget endast se sig slagen av Albin Järlstam. Den egna insatsen är 25-åringen mer kritiskt till.
– En jävligt dålig första halvlek av mig. I andra var det bättre.
Förlusten mot Rimbo HK var LIF Lindesbergs tredje på fem spelade matcher. Samtliga vinster har kommit hemma i Arenan, samtidigt som laget alltså gått poänglösa ut bortaspelet. En tidig tendens till ett bortaspöke eller bara rena tillfälligheter?
– Det är tillfälligheter skulle jag säga. Bortaspelet måste vi så klart ändra lite på, men vi har varit nära poäng. Om folk börjar tala om att vi är dåliga borta kan de först börja med att titta på resultaten, svarar ”Barre”.
Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 40-36 (22-18)
Publik: 198
Mål LIF: Albin Järlstam 7, Bashkim Gashi 6, Fatlum Ahmeti 6, Jesper Jakobsson 5, Lucas Lidbeck 4, Filip Ottosson 3, Axel Magnusson 2, Thomas Matic 2, Martin Boija
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.