Man var långt på förhand varnade för Rimbos egendomliga spelstil, ändå gick LIF Lindesberg rakt i fällan. I ett målgalet bortamöte föll laget med 36-40 (18-22) i en prestation som de brandgula inte alls är belåtna med.
– En dålig insats bakåt. Rimbo är bra på det de gör, jag säger inget om det, men vi faller på försvaret. Det går inte att vinna matcher när vi som lag släpper till 40 mål, summerar Bashkim Gashi.
Efter förra helgens sköna hemmavinst (31-26) över Kungälv hade LIF Lindesberg chansen att följa upp det på lördagen. Ganska tidigt stod det dock klart att bortamötet med Rimbo HK skulle bli precis så öppet och målrikt som förväntat. Redan efter fyra minuter hade lagen skickat fyra bollar var i nät och målskyttet rullade därifrån på. Vid ställningen 9-11 till Rimbo lade motståndet i en högre växel och gick ifrån ytterligare ett par bollar.
LIF gick till vila med underläge 18-22, ett avstånd som brandgult sedan hade svårt att rucka på. Lagen följdes målmässigt år genom hela den andra halvleken som närmast var LIF två bollar ifrån. Ett starkt ryck tog Bergslagsgänget upp till 36-38 med bara fyra minuter kvar, men istället för att skapa mer kontakt rann möjligheten ur händerna. Rimbo punkterade tillställningen som slutade 36-40 efter en defensivt mycket svar Lindesbergsinsats.
– Det som blir svårt är att vi inte får några räddningar. Då blir det jobbigt och vi blir osäkra i hur vi ska stå, agera och göra. Intelligensmässigt är det dessutom en katastrof, vi tänker inte till, rasar ”Barre” Gashi besviket.
– Vi brister bakåt. För offensivt gör vi våra mål. Vi förlorar till sist bara med fyra bollar.
Sågar bortasnacket: ”Kan börja med att titta på resultaten”
Kantspringaren ger alltså beröm till det egna lagets anfallsspel. Målskyttet var det heller inget fel på hos LIF Lindesberg, som nu gjort näst flest mål i en haltande Allsvensk tabell. ”Barre” noterade själv sju fullträffar och fick inom laget endast se sig slagen av Albin Järlstam. Den egna insatsen är 25-åringen mer kritiskt till.
– En jävligt dålig första halvlek av mig. I andra var det bättre.
Förlusten mot Rimbo HK var LIF Lindesbergs tredje på fem spelade matcher. Samtliga vinster har kommit hemma i Arenan, samtidigt som laget alltså gått poänglösa ut bortaspelet. En tidig tendens till ett bortaspöke eller bara rena tillfälligheter?
– Det är tillfälligheter skulle jag säga. Bortaspelet måste vi så klart ändra lite på, men vi har varit nära poäng. Om folk börjar tala om att vi är dåliga borta kan de först börja med att titta på resultaten, svarar ”Barre”.
Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 40-36 (22-18)
Publik: 198
Mål LIF: Albin Järlstam 7, Bashkim Gashi 6, Fatlum Ahmeti 6, Jesper Jakobsson 5, Lucas Lidbeck 4, Filip Ottosson 3, Axel Magnusson 2, Thomas Matic 2, Martin Boija
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.