Man var långt på förhand varnade för Rimbos egendomliga spelstil, ändå gick LIF Lindesberg rakt i fällan. I ett målgalet bortamöte föll laget med 36-40 (18-22) i en prestation som de brandgula inte alls är belåtna med.
– En dålig insats bakåt. Rimbo är bra på det de gör, jag säger inget om det, men vi faller på försvaret. Det går inte att vinna matcher när vi som lag släpper till 40 mål, summerar Bashkim Gashi.
Efter förra helgens sköna hemmavinst (31-26) över Kungälv hade LIF Lindesberg chansen att följa upp det på lördagen. Ganska tidigt stod det dock klart att bortamötet med Rimbo HK skulle bli precis så öppet och målrikt som förväntat. Redan efter fyra minuter hade lagen skickat fyra bollar var i nät och målskyttet rullade därifrån på. Vid ställningen 9-11 till Rimbo lade motståndet i en högre växel och gick ifrån ytterligare ett par bollar.
LIF gick till vila med underläge 18-22, ett avstånd som brandgult sedan hade svårt att rucka på. Lagen följdes målmässigt år genom hela den andra halvleken som närmast var LIF två bollar ifrån. Ett starkt ryck tog Bergslagsgänget upp till 36-38 med bara fyra minuter kvar, men istället för att skapa mer kontakt rann möjligheten ur händerna. Rimbo punkterade tillställningen som slutade 36-40 efter en defensivt mycket svar Lindesbergsinsats.
– Det som blir svårt är att vi inte får några räddningar. Då blir det jobbigt och vi blir osäkra i hur vi ska stå, agera och göra. Intelligensmässigt är det dessutom en katastrof, vi tänker inte till, rasar ”Barre” Gashi besviket.
– Vi brister bakåt. För offensivt gör vi våra mål. Vi förlorar till sist bara med fyra bollar.
Sågar bortasnacket: ”Kan börja med att titta på resultaten”
Kantspringaren ger alltså beröm till det egna lagets anfallsspel. Målskyttet var det heller inget fel på hos LIF Lindesberg, som nu gjort näst flest mål i en haltande Allsvensk tabell. ”Barre” noterade själv sju fullträffar och fick inom laget endast se sig slagen av Albin Järlstam. Den egna insatsen är 25-åringen mer kritiskt till.
– En jävligt dålig första halvlek av mig. I andra var det bättre.
Förlusten mot Rimbo HK var LIF Lindesbergs tredje på fem spelade matcher. Samtliga vinster har kommit hemma i Arenan, samtidigt som laget alltså gått poänglösa ut bortaspelet. En tidig tendens till ett bortaspöke eller bara rena tillfälligheter?
– Det är tillfälligheter skulle jag säga. Bortaspelet måste vi så klart ändra lite på, men vi har varit nära poäng. Om folk börjar tala om att vi är dåliga borta kan de först börja med att titta på resultaten, svarar ”Barre”.
Matchfakta Rimbo HK-LIF Lindesberg:
Resultat: 40-36 (22-18)
Publik: 198
Mål LIF: Albin Järlstam 7, Bashkim Gashi 6, Fatlum Ahmeti 6, Jesper Jakobsson 5, Lucas Lidbeck 4, Filip Ottosson 3, Axel Magnusson 2, Thomas Matic 2, Martin Boija
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.