Lindlöven åkte till Hudiksvall med hopp om att vända hem med poäng, men en gammal rinkräv vid namn Magnus Nilsson grusade förhoppningarna med tre mål ikväll. Hudiksvall vann den jämna toppdrabbningen med 4-3 och segermålet kom med bara 5.23 kvar att spela.
Lindlöven fick en smakstart på matchen med 0-1 ledning redan efter 35 sekunder genom mål av Simon Jellvert.
– Idag gör vi en riktigt bra match, helt annat spel än senaste matchen. Vi vinner skottstatistiken och var väl värda poäng idag, säger Christer Olsson Lindlövens assisterande tränare.
Ledningen stod sig in i andra periodens andra minut när Magnus Nilsson klev in i handlingen och gjorde 1-1. Magnus som både bl a spelat med Luleå och Timrå i elitserien gjorde även 2-1 dryga fem minuter senare. Lindlöven gav dock inte upp, Patrik Säfström gjorde 2-2 en kvart in i andra perioden och 2-3 två minuter in i tredje perioden av Niklas Ottosson, och fördel Lindlöven.
– Jag tror det var vid ställningen 2-2 som vi även fick ett mål bortdömt helt felaktigt på grund av offside i målgården, men vår spelare blev ditknuffad av en Hudiksvallsspelare, berättar Christer.
Hudiksvall ville dock annat och gjorde 3-3 elva minuter in i tredje och en olycklig utvisning på Ottosson fällde avgörandet när Magnus Nilsson smällde in sitt tredje mål i power play, vilket blev segermålet. Dock en stark insats av Lindlöven som nu möter Ore hemma på söndag.
– Med risk för att verka tjatig så måste jag lyfta fram vår förstakedja som gör alla tre målen idag, den är viktiga för oss, avslutar Christer.
Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För Guldsmedshytte SK så blev det ingen mjuk start av det nya året, då tabellettan IFK Arboga blev årets första motstånd i Råsshallen. Ett tufft motstånd som gick vinnande ur striden efter en snabbspelad match.
– De är lite mer resoluta, säger Sam Perstedt.
Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget gick från en femmålsledning i halvtid till en fyramålsförlust. Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu har både Täby och Uppsala hack i häl inom den jämna tabellen.
– Vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt, säger Joakim Bååk.
Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gästar Lindesberg Arena för vad som blir ”länets största futsalcup”. Lördagen den 28:e december kommer futsalmatcherna att avlösa varandra i arenan mellan klockan 10 till 21 för en lång men häftig dag innan nyårsafton.
– Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.
Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo, som har en imponerande segersvit på damsidan, gick in som klara favoriter. För åttonde året i rad blev damlaget svenska mästare, medan herrarna fick med sig ett välförtjänt brons.
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 7 500 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Att cupen heter Benjamins Minne tycker jag är så fint, att man har kvar den kopplingen till varför man startade det här, för då kommer det att leva vidare. Det är väldigt fint, jag blir rörd, säger Matti.
Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. På lördagen kom en ny chans till revansch när en av seriens yngsta lag, RIG Falköping, gästade arenan. Gästerna började med att ta åt sig och var snabba att vinna det första setet. Därefter hade man inte mycket att göra, där hemmatruppen Linde Volley repade sig med tre raka setsegrar.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.
Den nionde omgången är spelad, vilket innebär att den första halvan av HockeyEttans grundserie är avklarad innan fortsättningsserierna tar över. Lindlöven är ett av lagen som har haft en bra vecka på isen, där man verkligen har blandat motståndet. Under onsdagen lyckades man att plocka tre poäng från tabellettan Borås, medan man till helgen tog en bortaseger mot Borlänge. Båda matcherna gjordes utan insläppta mål.