Den som någon gång har renoverat där hemma, är väl medveten om att det sällan blir som man hade tänkt sig. Med budgeten, alltså. Den är det första som spräcks, tätt följt av humöret. Men nu vill den lokala bygghandlaren Karl Hedin försöka råda bot på dylika dippar inför den byggsäsong som redan är igång, genom att anordna en heldag med bygg och renovering i fokus.
– Vi kommer bland annat att auktionera ut dörrar och fönster och det innebär att man kan göra ordentliga klipp, berättar Johan Persson, platschef Karl Hedin Lindesberg.
Goda råd och vettiga tips samt möjlighet att ropa hem byggvaror eller elmaskiner till den pågående – eller stundande – renoveringen hemma i bostaden. Så ser upplägget ut hos Karl Hedin när man i morgon, onsdag, bjuder in allmänheten till en stor byggdag där.
– Det är första gången vi gör det här, tidigare har vi bara haft leverantörskvällar för särskilt inbjudna, men nu är det öppet för alla, säger platschef Johan Persson.
Under dagen kommer SP Fönster parkera en stor lastbil på området. Det är fönstertillverkarens ”roadshow” som kommer att besöka butiken med en stor utställning.
– Och vår egen personal kommer att informera närmare om vår ”Bergslagspanel”. Dessutom blir det en auktion och det är första gången vi provar det här, säger Persson.
Karl Hedin har anordnat auktioner tidigare på andra orter, nu är det alltså dags för Lindesberg att prova på konceptet.
– Det innebär att man kan göra ordentliga klipp på t ex dörrar och fönster. Det är produkter som har blivit stående på grund av felbeställningar. Det kommer även auktioneras ut produkter som är nya men har fått små kosmetiska skador under leveransen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.