Nyligen flyttat Egeryds Fastighetsförvaltning till nybyggda lokaler och nu är det dags för nästa steg i den utvecklingsprocess bolaget inledde vid årsskiftet. Den 1 juni överlämnar nuvarande platschef i Lindesberg, Maria Dahlkvist uppdraget till Roberth Huss.
Vid årsskiftet 2012/2013 övertog Maria Dahlkvist rollen som VD för Egeryds Fastighetsförvaltning från ägaren Per Egeryd som fram till dess var VD för både Egeryds Fastigheter och Egeryds Fastighetsförvaltning.
När Maria Dahlkvist blev VD var hon platschef i Örebro och Lindesberg. En roll som hon alltså dubblerat fram tills nu när Roberth Huss blir fastighetsbolagets nya platschef i Lindesberg.
– Nu var tiden mogen för en mer renodlad organisation. Roberth som hittills arbetat som teknisk förvaltare mot bostadsrättsföreningar har nu fått upp farten i den rollen, säger Maria Dahlkvist.
Roberth kommer också fungera som platschef för kontoret i Örebro. Till en början har han stationerat sig själv i Lindesberg på torsdagar men visar det sig nödvändigt så kan det bli aktuellt med fler dagar. Roberth fortsätter också som kundansvarig för sina tidigare kunder. Men i den rollen får han hjälp av Ricky Nordahl som förvaltarassistent, mer känd för Lindesbergaren som kantspringare i LIF Lindesbergs allsvenska handbollslag.
Lindesberg har vuxit starkt och står idag för cirka 40 procent av fastighetsbolagets totala omsättning. Men målet är att växa ytterligare. Av de trettio kunder man har knutna till sig idag är nio bostadsrättsföreningar. Övriga är kunder med hyresfastigheter och kommersiella fastigheter, där LIBO är största kunden. De flesta av fastigheterna man servar finns inom Lindesbergs tätort men flera av kunderna finns också på andra orter i kommunen.
– Vi ser en oerhörd potential i Lindesberg med omnejd, tveklöst är det så. Vårt huvudmål är att knyta till oss fler bostadsrättsföreningar. För den målgruppen passar vårt totalkoncept perfekt. Med ny lokal och en tydligare och mer renodlad organisation ökar vi våra möjligheter att lyckas, avslutar Roberth Huss.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.