Nyligen flyttat Egeryds Fastighetsförvaltning till nybyggda lokaler och nu är det dags för nästa steg i den utvecklingsprocess bolaget inledde vid årsskiftet. Den 1 juni överlämnar nuvarande platschef i Lindesberg, Maria Dahlkvist uppdraget till Roberth Huss.
Vid årsskiftet 2012/2013 övertog Maria Dahlkvist rollen som VD för Egeryds Fastighetsförvaltning från ägaren Per Egeryd som fram till dess var VD för både Egeryds Fastigheter och Egeryds Fastighetsförvaltning.
När Maria Dahlkvist blev VD var hon platschef i Örebro och Lindesberg. En roll som hon alltså dubblerat fram tills nu när Roberth Huss blir fastighetsbolagets nya platschef i Lindesberg.
– Nu var tiden mogen för en mer renodlad organisation. Roberth som hittills arbetat som teknisk förvaltare mot bostadsrättsföreningar har nu fått upp farten i den rollen, säger Maria Dahlkvist.
Roberth kommer också fungera som platschef för kontoret i Örebro. Till en början har han stationerat sig själv i Lindesberg på torsdagar men visar det sig nödvändigt så kan det bli aktuellt med fler dagar. Roberth fortsätter också som kundansvarig för sina tidigare kunder. Men i den rollen får han hjälp av Ricky Nordahl som förvaltarassistent, mer känd för Lindesbergaren som kantspringare i LIF Lindesbergs allsvenska handbollslag.
Lindesberg har vuxit starkt och står idag för cirka 40 procent av fastighetsbolagets totala omsättning. Men målet är att växa ytterligare. Av de trettio kunder man har knutna till sig idag är nio bostadsrättsföreningar. Övriga är kunder med hyresfastigheter och kommersiella fastigheter, där LIBO är största kunden. De flesta av fastigheterna man servar finns inom Lindesbergs tätort men flera av kunderna finns också på andra orter i kommunen.
– Vi ser en oerhörd potential i Lindesberg med omnejd, tveklöst är det så. Vårt huvudmål är att knyta till oss fler bostadsrättsföreningar. För den målgruppen passar vårt totalkoncept perfekt. Med ny lokal och en tydligare och mer renodlad organisation ökar vi våra möjligheter att lyckas, avslutar Roberth Huss.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.