Det planerade mötet med den nye tilltänkta tränaren för Lindesberg Volley blev inte av i går. Johan Isacsson som även är förbundskapten för herrlandslaget är inne i en intensiv landslagsperiod med träningsmatcher och ett stundande VM-kval och var tvungen att stanna i Halmstad där landslaget befinner sig för ett läger.
Samtalen går trots det framåt då sportchef Roger Larsson har löpande telefonkontakt med Johan.
– Johan behöver just nu fokusera sin tid på arbetet med landslaget och planering av ytterligare träningsmatcher, vilket gjorde det omöjligt för Johan att komma upp till Lindesberg i går. Samtalen går framåt och det är båda parters avsikt att hitta en gemensam lösning berättar Roger Larsson.
Vid sidan av arbetet med att knyta upp Johan Isacsson som ny tränare för laget fortsätter arbetet med att bygga nästa års lag. Under lördagen hölls en ”tryout” där fem yngre, icke etablerade elitseriespelare fick chansen att komma och visa upp sig, vilket inte heller är en tillfällighet utan snarare en målmedveten strategi.
– En av Johans starkaste sidor och något som han gillar är att utveckla unga talanger som får växa ut till färdiga elitseriespelare. Vi står inför ett litet generationsskifte i och med att Tina Johansson slutar samtidigt som både Kaisa Wallin och Sofie Lundberg inte verkar ha motivation för fortsatt spel. Det är därför en tydlig tanke att fylla på med unga hungriga spelare om brinner för att bli bra volleybollspelare.
Roger säger sig vara riktigt nöjd med lördagens tryout och tror sig ha hittat någon oslipad diamant som han gärna ser i Lindesbergströjan de kommande säsongerna.
– Det var någon som överraskade mycket positivt och var bättre än väntat och de samtal som vi har haft har varit i positiva tongångar så här långt, säger Roger.
För övrigt så finns det ett par intressanta nyheter i övriga lag. Degerforstjejen Madelene Green som går ut volleybollgymnasiet i Falköping har varit ett jagat byte men har nu bestämt sig, det blir spel i Hylte/Halmstad kommande säsong. Mästarna Katrineholm åker på ett tungt avbräck när deras stjärnpassare Agne Zakarauzaite är gravid och inte kommer spela kommande säsong.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.