I dagarna två så sjuder det av verksamhet uppe i Lindehov under höstlovet. Lindlövens IF arrangerar hockeyskola med instruktörer från hockeygymnasiet och från föreningen, allt för att erbjuda ”prova på” och vidareutveckling för hockeysugna ungdomar. 40 st. blivande hockeystjärnor slipar sina kunskaper under dagarna, vilket är nytt rekord för den växande hockeyskolan.
– Det är tredje året som jag är ansvarig och som vi har kört detta på höstlovet, berättar Dan Fredriksson lärare på hockeygymnasiet i Lindesberg.
– Tidigare så var lägret på sportlovet men vi tyckte att det hamnade mot slutet av säsongen. Det här ger oss möjlighet att hitta nya spelare som är intresserade av att börja spela. Detta är även en del av mina elevers ledarskapsutbildning, så det här är bra praktik för dom, säger Dan vidare.

Det är tuffa dagar för de blivande hockeystjärnorna. Dom har två ispass och två fyspass om dagen. Sen tillkommer teori på det och givetvis en och annan matpaus som Lions Club Lindesberg ser till att barnen inte går hungriga ifrån.
Jag träffade Linus Edvardsson och Oscar Andersson två tioåriga killar som precis kommit tillbaka från sitt fyspass och frågade varför dom väljer detta istället för att vara lediga under lovet?
– För att det här är mycket roligare än att vara ledig, utropar båda samtidigt.
Fick det raka beskedet att ishockey till och med är roligare än att spela Playstation.
– Men fysträningen var jobbig, berättar Oscar och Linus håller med.
Trots detta så är dom fast beslutna att bli ishockeyspelare när dom blir stora och då är det NHL som drar mest. Linus gillar Washington Capitals med Ovetjkin och Bäckström, medan Oscars favoritlag är San Jose Sharks, men favoritspelaren heter Rickard Wallin och spelar med Färjestad.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.