Merit Israelsson från kommunen och Sven Carlsson och Peter Bring från Rotary presenterade idag nästa års stora evenemang. Foto: Hans Andersson
Rotary och kommunen tillsammans om Lindessjön Runt
Boka 11 maj! Nu är det klart – det blir ett Lindessjön Runt. Succén från maj förra året med tusen besökare upprepas – den här gången 11 maj. Kommunen är med på ett framträdande sätt – med alla de projekt som är på gång.
Att det blir ett stort evenemang nästa vår stod helt klart vid Rotarys lunchmöte idag. Förra årets projekt blev mycket större än någon hade anat – 100 utställare och 1 000 besökare, varav 700 verkligen gick runt Lindessjön. Den här gången ska arrangörerna ordna en smartare organisation. Rotary behåller rollen som projektledare medan andra tar på sig avgränsade ansvar.
Det kommer att hända igen ! Hundratals besökare går Lindessjön runt. Datum – 11 maj. Foto: Hans Andersson
2016 får en annan rubrik – Lindessjön Runt Dagen – och det anger en tydlig koppling till kommunen och alla de kommunala idéer och projekt som diskuterats
– Nu blir det ett ordentligt tag med inplanerade saker, i stället för att ta det litet som det kommer. Vi har haft en grupp som sedan i våras som jobbat med det här, som har gått runt och tittat och vi har genom webben gått ut och frågat om förslag och fått in 50 – 60 och nu kommer kommunstyrelsen att få ett samlat förslag på sitt möte i december, berättade Merit Israelsson, chef för tillväxtavdelningen på kommunen.
Vad det blir – det kommer att växa fram i den politiska processen, men Merit Israelsson kunde på dagens möte flagga för ett utegym och en ”amfiteater” vid Torphyttebäckens utlopp ( se LindeNytt 18 november). För detta finns ju redan pengar avsatta, som fryser inne om de inte används under den närmaste tiden.
– Nu finns det en långsiktig plan, sade Peter Bring från Rotary som fick ett enhälligt beslut från de församlade. Förra årets överskott gick till att köpa in en ponny till Linde Ridskola och till skolprojekt. Den här gången kommer pengarna att gå till projekt just runt Lindessjön. Och kommunens planer runt sjön kommer att genomföras under många år framåt.
Det blev en rivstart på dagens möte och det behövs verkligen om man ska hinna klämma in LINDESSJÖN RUNT DAGEN DEN 11 MAJ – mellan Linde Vårdagar och Vårmönstringen med cruising. Arbetsuppgifter fördelades prompt av Peter Bring efter presentation av och beslut om projektet och en projektgrupp formeras. Förutom kommunen kommer företag och föreningar att bjudas in också i år, och man hoppas att Region Örebro och Lindesbergs Lasarett är med också i år och att idrottsföreningarna kan dras in på ett bra sätt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.