Projektet ”Vi sätter Lindesberg i rörelse” blev en succé – också ekonomiskt. De som drar mest nytta av det är barnen i Lindesberg. Idag delade Rotary ut drygt 70 000 kr till skolor. Gladast blev nog Linde Ridskola i Norslund som fick 20 000 kr som grundplåt till en ny häst – redan döpt till Rotary!
– Det är ju många i Rotary-styrelsen som har barn i skolan, och när vi pratade om de orättvisor som finns när barn inte har råd att betala kulturskolans terminsavgift eller idrottsutrustning, då var det givet att överskottet från evenemanget runt Lindessjön skulle gå till just det, säger Sven Carlsson, som var ”general” för evenemanget den 6 maj och som fick en utmärkelse för det på Rotarys lunchmöte.
– Vi håller nu på att titta på vilken sorts häst det blir. Den ska klara en stor vikt och vara bra också för funktionshindrade, säger Carina Begemann och Malin Fridberg från Linde Ridskola, när de håller ”checken” på 20 000 kr i hand. Det blir ingen ponny utan en stor häst.

I soffan: Carina Begemann, Malin Fridberg Linde Ridskola, Eva Boström från Kulturskolan Garnalia. Stående: Michael Tybell, Brotorpskolan, Kajsa Hellsing, Björkhagaskolan och Gunnar Stengarn, Kristinaskolan. Foto: Hans Andersson
Rektor Eva Boström från Kulturskolan Garnalia på Lindeskolan fick 7 500 kr som räcker till terminsavgifter för tio elever eller till hyra av instrument. Sven Carlsson kunde berätta den hjärtskärande historien om de två kompisarna där den ene hade råd – men inte den andra.
”Vad ska man säga till honom?” De tre grundskolorna fick 15 000 kr vardera genom Linde City och kan handla det de behöver för att ”hålla sig i rörelse” som Rotary-presidenten Kicki Seton uttryckte det. Totalt delades 72 500 kr ut den här måndagen.
– Vi är jätteglada! Det här är pengar som gör skillnad, sade Michael Tybell från Brotorpskolan. Gunnar Stengarn från Kristinaskolan berättade att eleverna är redan på gång och diskuterar vad de kan köpa ”utöver det vanliga”.
– Det är bra att vi blir synliga också här i Lindesberg, utöver det vi ger stöd till internationellt genom t ex Rotary Foundation, sade Sven Carlsson.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.