Projektet ”Vi sätter Lindesberg i rörelse” blev en succé – också ekonomiskt. De som drar mest nytta av det är barnen i Lindesberg. Idag delade Rotary ut drygt 70 000 kr till skolor. Gladast blev nog Linde Ridskola i Norslund som fick 20 000 kr som grundplåt till en ny häst – redan döpt till Rotary!
– Det är ju många i Rotary-styrelsen som har barn i skolan, och när vi pratade om de orättvisor som finns när barn inte har råd att betala kulturskolans terminsavgift eller idrottsutrustning, då var det givet att överskottet från evenemanget runt Lindessjön skulle gå till just det, säger Sven Carlsson, som var ”general” för evenemanget den 6 maj och som fick en utmärkelse för det på Rotarys lunchmöte.
– Vi håller nu på att titta på vilken sorts häst det blir. Den ska klara en stor vikt och vara bra också för funktionshindrade, säger Carina Begemann och Malin Fridberg från Linde Ridskola, när de håller ”checken” på 20 000 kr i hand. Det blir ingen ponny utan en stor häst.

I soffan: Carina Begemann, Malin Fridberg Linde Ridskola, Eva Boström från Kulturskolan Garnalia. Stående: Michael Tybell, Brotorpskolan, Kajsa Hellsing, Björkhagaskolan och Gunnar Stengarn, Kristinaskolan. Foto: Hans Andersson
Rektor Eva Boström från Kulturskolan Garnalia på Lindeskolan fick 7 500 kr som räcker till terminsavgifter för tio elever eller till hyra av instrument. Sven Carlsson kunde berätta den hjärtskärande historien om de två kompisarna där den ene hade råd – men inte den andra.
”Vad ska man säga till honom?” De tre grundskolorna fick 15 000 kr vardera genom Linde City och kan handla det de behöver för att ”hålla sig i rörelse” som Rotary-presidenten Kicki Seton uttryckte det. Totalt delades 72 500 kr ut den här måndagen.
– Vi är jätteglada! Det här är pengar som gör skillnad, sade Michael Tybell från Brotorpskolan. Gunnar Stengarn från Kristinaskolan berättade att eleverna är redan på gång och diskuterar vad de kan köpa ”utöver det vanliga”.
– Det är bra att vi blir synliga också här i Lindesberg, utöver det vi ger stöd till internationellt genom t ex Rotary Foundation, sade Sven Carlsson.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.