Upplyst tisdagkväll, när Rotary tände 500 marschaller i Lindesberg. Foto: Sven Carlsson
Rotarys marschaller gör det möjligt att poliovaccinera 6000 barn
Över 500 marschaller lyste upp vägen till året julkonsert i Lindeskolan – och det gav över 11.000 kronor bidrag till PolioPlus som är ett globalt Rotary-program för att utrota polio.
Lindesbergs Rotaryklubb lyste upp Strandpromenaden och vägen till Lindeskolans aula med marschaller när stadens körer – Manskören Harmoni, Damkören Akvileja och Andra Ord – tillsammans med Linde Symphonic Band sjöng in julen i tisdags kväll.
Anders Svensson. Foto: Sven Carlsson
”Det blev ett mycket lyckat resultat av årets marschallförsäljning”, meddelar Anders Svensson som är ansvarig för projektet inom Lindesbergs Rotaryklubb: ”Försäljningen av marschaller har gett drygt 11.000 kronor – och med bidrag från Bill & Melinda Gates Foundation blir det totalt 33.000 kronor som räcker till att vaccinera över 6000 barn någonstans i världen”.
Foto: Sven Carlsson
Elever på Lindeskolan hjälpte Lindesbergs Rotaryklubb att tända över 500 marschaller innan den stora julkonserten – från Strandpromenaden till Lindeskolans aula.
Kan räcka till 6.000 poliovaccinationer
Försäljningen av marschaller till julkonserten hjälper Rotary att hjälpa PolioPlus – ett globala Rotary-projekt för att utrota polio i världen. Polio kan inte botas, men kan utrotas. Ett fåtal fall har konstaterats i år men vaccinationen måste fortsätta i tre år efter senast konstaterade fall. Slutar vi vaccinera nu så kommer världen att ha minst 200.000 poliofall om tio år och spridda över hela världen.
Lindesbergs Rotaryklubb har fått 500 marschaller av Hemköp och ICA Supermarket i Lindesberg. Försäljningen av dessa gav drygt 11.000 kr som Lindesbergs Rotaryklubb skänker till Rotarys arbete att utrota polion. Bill & Melinda Gates Foundation gillar Rotarys stora hjälpinsats och tredubblar den summan – alltså totalt 33.000 kr som räcker till att vaccinera mer än 6.000 barn någonstans i världen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.