Tyst på biblioteket? Idag, åtminstone, verkar det mest vara en gammal myt. Men vad gör det när det faktiskt är sportlov?! På Lindesbergs stadsbibliotek är det sprutor, färgglatt papper, limpistoler, piprensare och barn huller om buller runt flera olika bord. Komtek från Örebro hälsade på och hade med sig mängder av pyssel för att låta sportlovslediga barn skapa hydraulikblommor och rullande bilar, något som visade sig vara mycket populärt!
Komtek, den kommunala teknik- och entreprenörsskolan i Örebro hälsade idag på Lindesbergs bibliotek, ett besök som kom att bli mycket uppskattat. Rasmus Sköld, en av femtio anställda på Komtek, ser till att barnen förses med limpistoler och plockar fram nytt när något tar slut. Det är fullt ös, vilket inte är så konstigt med ett stort gäng energiknippen som har sportlov.
– Det är just nu trettio, trettiofem barn än så länge, och då har det bara gått en halvtimme sedan vi öppnade, säger Rasmus Sköld och ler nöjt.

Komtek blir ofta tillfrågade av olika bibliotek om inte de vill komma och hålla i något likt det här; idag får barnen prova på att göra hydraulikblommor och rullande bilar. Så det är pyssel uppblandat med teknik, en kombination som barnen tycker är väldigt roligt. Någon som redan hunnit knåpa ihop en bil är Melvin Svartkrut. Han har testat den i rampen och den går i riktig racerfart, nu återstår bara att pimpa den innan den är helt klar.
– Jag tog först och letade efter en planka, sen klippte jag sugrör och limmade fast på brädan. Sen skulle jag klippa en stång i rätt längd och limma fast, men då råkade jag bränna mig, förklarar Melvin som det till trots fortsätter att fixa med bilen.
Syskonen Emmelina Runnamo, 9 år, och lillebror Rasmus Runnamo, 7 år, är här tillsammans med mormor. Igår byggdes det modellflygplan med morfar, så det är ett fartfyllt, skojigt sportlov de håller på att avverka. De jobbar på sina hydraulikblommor som håller på att ta form. Hittills har man kommit till skedet då blad, i form av gröna, luddiga piprensare, ska fästas.
– Det ska bli en blomma som åker upp och ner, berättar Emmelina koncentrerat.
– Det är ganska svårt, konstaterar Rasmus och försöker hålla tungan rätt i mun.

– Jag går på Komtek sen innan också, säger Emmelina och håller med om att hon då faktiskt ligger lite steget före med sina förkunskaper. En i personalen berättar att det nu finns plats att använda limpistol, och så blir det fart.
Det är trångt, men roligt. Föräldrar är med och hjälper till, äldre barn sköter det på egen hand. Även Komtek, som har sina turkosa tröjor på sig, är hela tiden med och ser till att det blir som det ska. Någon får hjälpa till och hålla i limpistolen, det är inte helt lätt att pricka in limmet där man önskar. Tolvåriga Viktor Funck har tillverkat sin egen version av hydraulikblomma, det blev en amerikansk flagga istället, men rackarns vad snygg. Han tyckte inte att det var särskilt svårt:
– Nej, men det var väldigt petigt, och jag har inget tålamod!

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.