Efter LindeNytts avslöjande i fredags, att Lindesbergs kommun kommer att servera högstadie- och gymnasieelever filmjölk som skollunch en dag i veckan med start i höst, har Socialdemokraternas ordförande, Daniel Andersson, nu uppmanat kommunstyrelsens ordförande att riva upp beslutet.
I ett pressmeddelande på söndagen, skriver Daniel Andersson följande:
FILEN VAR ALDRIG DEALEN
SOCIALDEMOKRATERNA STÅR UPP FÖR RIKTIG SKOLMAT ALLA DAGAR I VECKAN!
Arbetarekommunens ordförande Andersson ryter ifrån – Våra barn och unga ska
serveras en måltid som ger dom energi att klara av sin skoldag, en måltid som alla
har rätt till oavsett hur barnens hemförhållande ser ut.
– Jag nåddes av beslutet om att man skulle testa att servera filmjölk som
huvudalternativ gällande lunch i skolan, detta är inte ens ett alternativ i
socialdemokraternas värld, 1997 drev socialdemokraterna igenom frågan om fri
skolmat för alla barn och unga och än idag är det en viktig del av synen på vårt
välfärdssamhälle vi har idag.
Jag noterade att samtliga partier ställde sig bakom beslutet att servera filmjölk
inklusive mitt eget och även om jag har förståelse för kronor och ören så säger jag
nej till detta förslag, gör om och gör rätt för som ordförande för
socialdemokraterna i Lindesbergs kommun kräver jag att man backar från
socialdemokraternas sida gällande beslutet.
När jag fick vetskap om beslutet var det redan taget, som ordförande för
socialdemokraterna i Lindesbergs Arbetarekommun så har jag i samtal med
kommunstyrelsen ordförande Irja Gustavsson meddelat att jag förväntar mig att
man förkastar alternativet gällande filmjölk i skolan och att hitta en annan lösning
omgående.
Socialdemokraterna i Lindesbergs kommun uppmanar kommunstyrelsens
ordförande Irja Gustavsson att:
– Riva upp beslutet om att testa med filmjölk som huvudalternativ till lunch i skolan och se över förslagen igen, alternativt sänk ambitionen gällande närproducerat
och ekologiskt då man under flera år valt att ligga långt över den ambitionsnivå som kommunen tidigare tagit.
– Se över matsedlarna så att det serveras en måltid som barn och unga blir mätta av.
– Se över möjligheterna utförligt för att kunna servera mer vegetarisk varierande koster för att få ner matkostnaderna överlag.
Daniel Andersson
Ordförande Lindesbergs Arbetarekommun
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.