Sill och nubbe, en svinkall pilsner direkt ur ishinken, en hängmatta under två stora björkar i trädgården, grillfest vid sjön med nattligt nakenbad. På frågan vad som är viktigast med midsommar är svaret aldrig givet, även om just sillen verkar vara helig i vissa stugor.
I Lindesberg firas midsommar traditionellt i Oscarsparken, meddelar turistbyrån idag. Och om väderprognosen visar sig hålla veckan ut, så kommer firandet bli en solklar upplevelse. I vanlig ordning samlas alla som vill medverka i firandet redan klockan 11:00 i parken. Då klädes och reses nämligen midsommarstången.
-Man måste ta med sig egna blommor till stången, annars blir den ganska gles, säger assistenterna på turistbyrån med ett leende.
Det riktiga firandet tar sedan fart vid halvfyratiden, då folkdans och musik fyller parken. Just folkdansuppvisningen är ett kärt återseende för många, och just därför vill turistbyrån meddela att den tid som tidigare annonserats ut inte stämmer.
-Det har blivit ett fel i annonsbladet där det står att dansen börjar redan kl 15:00. Det är 15:30 som gäller, inget annat.
För barnen – och eventuellt törstiga vuxna – bjuds det också på saftkalas som alltid i dessa sammanhand.
Övrigt firande:
Uskavigården
13:00 Vi klär midsommarstången, alla som vill får hjälpa till!
16:00 Midsommarstången reses
16:10 Midsommarlekar och dans vid stången. Kjell Eliasson och Miriam Blomberg med släkt och vänner.
16:30 Barnteater
18:00 Folkdansuppvisning med Linde folkdansgille
19:00 Full fart med Inger och Bengt. Underhållning för hela familjen. Clownen Zack, akrobatik, allsång och tävlingar.
21:00 Ringlekar krig midsommarstången. Axel Henriksson
21:30 Sång och musik i midsommartid . Anna Garus piano, Linda Nordin Johansson sång. Entré 60: –
00:00 MidnattsGudstjänst med nattvard. Bengt Isacson
00:30 Nattsudd i restaurangen. Karaoke m.m.
Siggebohyttans Bergsmansgård
Midsommarfirande, med stångresning och danser för stora och små, Siggebohyttans Bergsmansgård kl. 14.30. Arr: Örebro läns museum.
Frövi
Midsommarfirande vid Strandgården i Frövi (SMU:s Sommarhem) kl 14.00.
Arr: Frövi SMU.
Löa
Midsommarfirande vid Löa bygdegård kl. 14.00-16.00. Dans, dragspelsmusik, fika samt lotteriförsäljning. Arr: Löa Bygdegårdsförening.
Fellingsbro
Midsommarfirande på hembygdsgården i Fellingsbro kl. 14.00. uppvisning av Frövi folkdansgille, musik av Fellingsbro spelmanslag.
I helgen spelades tenniscupen, Thomas Erikssons Cup 2022, på Lindesbergs Tennisklubbs enda grusbana. Segern gick till Joakim Karlsson, som i sin fjärde cupfinal tog en storslagen seger mot kamraten Thomas Waern och kan därmed stoltsera med titeln ”Cupens femte vinnare” i en turnering som är gjord för att hedra en långvarig ordförande.
Det var högljudda och häftiga hästkrafter som visades upp när SHRA arrangerade sin första tävling på Linde Raceway efter pandemin. Fri entré lockade till sig en stor publik som äntligen fick dragracing som den var förr.
– Det är riktigt skönt att få komma igång igen. Man kände att vi var ringrostiga som fan, men nu är vi igång, säger tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg.
Den numera klassiska dragracingtävlingen Linde Open förblir liggande i dvala även i år, men motorklubben SHRA har nya planer för sommaren, nämligen två stycken race man kort och gott kallar för ”Bergslagens Snabbaste”.
– Alla bilar kan vara med och vi riktar oss till alla bilentusiaster i Lindesbergs kommun och runtikring, säger tävlingsansvarige Mikael ”Blomman” Blomberg.
Det fullkomligt bubblar av skratt och lek vid det lilla grönområdet på Björkhyttevägen där LIBO fram till och med torsdag anordnar sin aktivitetsvecka. På tisdagens schema stod judo, hinderbana, volleyboll, ridning och olika typer av handbollslekar, något som lockade ett 60-tal sommarlovslediga barn.
När IFK Lindesbergs pojkar födda 2010 på måndagen mötte Lekebergs IF på hemmaplan i Fritidsbyn var det med en extra matchtröja liggandes på gräset framför avbytarbåset. Tröjan, som bar nummer 10, symboliserade deras vän Benjamin som för två år sedan gick bort i cancer. Måndagens match spelade pojkarna till minne av deras vän och lagkamrat som hedrades med hela 12 gjorda mål av hemmalaget under kvällen.
Måndagens lunchtävlingar var de första på svensk mark efter gårdagens Elitloppshelg. Kvaliteten var däremot inte sämre för det. Fyraåriga Decathlon, halvbror med tidigare derbyvinnaren Calgary Games, visade sig helt överlägsen och vann med nära 80 meter tillsammans med Jorma Kontio. I vinnarcirkeln utlovades även en satsning mot de stora loppen, därav Svenskt Travderby.
40 år efter att den allra första upplagan av Trollrallyt genomfördes i Lindesberg välkomnades den tillbaka med öppna armar av både publik och tävlingsekipage under lördagen. Regnet som på förhand utlovats höll sig tursamt nog undan, och evenemanget blev en lyckad pånyttfödelse av 80-talets stora snackis.
Masha Beseza var 14 år när hon lämnade sitt hem i Odessa, den där tidiga morgonen för snart två månader sedan. Hennes 15-årsdag firade hon i Sverige, där hon och hennes familj numera bor hos en svensk familj i Löa. Något som varit mycket viktigt under hela Mashas uppväxt är idrotten, och då framförallt judon, som ger henne avkoppling från vardagen. Sedan knappt en månad tillbaka tränar hon tillsammans med Frövi Judos ungdomsgrupp, där hon snabbt blev en en i gänget.