I lördags gjorde Alexander Sahlin sin första Allsvenska match när Almtuna mötte Mora. Med 32 räddningar och en 3-1-seger blev han hyllad som en av lagets bästa spelare. För egen del är målvakten nöjd med sin debut.
Alexander Sahlin är som bekant på lån hos Almtuna, där han agerat backup i ett par matcher. I lördags var det så dags för Lindlöven-målvakten att få ta plats mellan stolparna. Dagen innan bortamatchen mot klassiska topplaget Mora fick Sahlin instruktionerna om att göra sig redo för spel.
– Det kändes bra, men det var lite nervöst i början. Jag kände mig lite osäker men fick lite enkla skott så jag fick känna på pucken och sen flöt det på bra, förklarar Sahlin om känslorna kring sin Allsvenska debut.
Det skulle visa bli en mycket lyckad debut för 22-åringen. Hela 33 skott avlossades mot honom, men Sahlin stoppade alla utom en som letade sig in. Men i slutändan hade det ingen betydelse, utan Almtuna vann med 3-1 och kunde ta ett kliv ifrån bottenstriden. För Sahlins del var reaktionerna efter matchen positiva både från media och det egna laget.
– De tyckte att det gick bra. De blev kanske lite chockade för på uppvärmningen gick det inte så bra, jag tror knappt att jag tog ett skott, skrattar Sahlin som även fick ställa om till spel inför nästan 3000 på läktarna.
– Jo det är klart det är skillnad. Men när pucken väl släpps så märker man det inte så mycket.
Målvakten har varit tillbaka i Almtuna under ett par veckors tid nu. Han tillhör egentligen klubben och har endast varit utlånad till Lindlöven nu under hösten. Men Sahlin själv är tveksam till att det blir fler matcher med Almtuna. Planen är fortfarande att han redan under den kommande veckan återvänder till Lindesberg.
– Jag vet faktiskt ingenting. Tanken är väl att jag ska åka tillbaka, jag tror det blir nu i veckan. Men nu vet de lite vart de har mig och vad jag klarar av, avslutar Sahlin.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.