I lördags gjorde Alexander Sahlin sin första Allsvenska match när Almtuna mötte Mora. Med 32 räddningar och en 3-1-seger blev han hyllad som en av lagets bästa spelare. För egen del är målvakten nöjd med sin debut.
Alexander Sahlin är som bekant på lån hos Almtuna, där han agerat backup i ett par matcher. I lördags var det så dags för Lindlöven-målvakten att få ta plats mellan stolparna. Dagen innan bortamatchen mot klassiska topplaget Mora fick Sahlin instruktionerna om att göra sig redo för spel.
– Det kändes bra, men det var lite nervöst i början. Jag kände mig lite osäker men fick lite enkla skott så jag fick känna på pucken och sen flöt det på bra, förklarar Sahlin om känslorna kring sin Allsvenska debut.
Det skulle visa bli en mycket lyckad debut för 22-åringen. Hela 33 skott avlossades mot honom, men Sahlin stoppade alla utom en som letade sig in. Men i slutändan hade det ingen betydelse, utan Almtuna vann med 3-1 och kunde ta ett kliv ifrån bottenstriden. För Sahlins del var reaktionerna efter matchen positiva både från media och det egna laget.
– De tyckte att det gick bra. De blev kanske lite chockade för på uppvärmningen gick det inte så bra, jag tror knappt att jag tog ett skott, skrattar Sahlin som även fick ställa om till spel inför nästan 3000 på läktarna.
– Jo det är klart det är skillnad. Men när pucken väl släpps så märker man det inte så mycket.
Målvakten har varit tillbaka i Almtuna under ett par veckors tid nu. Han tillhör egentligen klubben och har endast varit utlånad till Lindlöven nu under hösten. Men Sahlin själv är tveksam till att det blir fler matcher med Almtuna. Planen är fortfarande att han redan under den kommande veckan återvänder till Lindesberg.
– Jag vet faktiskt ingenting. Tanken är väl att jag ska åka tillbaka, jag tror det blir nu i veckan. Men nu vet de lite vart de har mig och vad jag klarar av, avslutar Sahlin.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.