Lindesberg Volley ser ut att kunna kliva in till slutspelet som ett topp 4-lag. Detta sedan man på lördagen besegrat femman Svedala. Segern skrevs till 3-1 i set, efter att Linde vunnit sina tre i överlägsen stil.
Lördagen bjöd publiken i Lindesberg Arena på ett möte på Elitseriens övre halva. Lindesberg Volley gästades av Svedala, ett lag som gick in med förhoppningen om att närma sig i tabellen. Men det var hemmalaget som inledde klart starkast.
Linde gick omedelbart upp i en flerpoängsledning och visade upp ett fantastiskt servespel. Tack vare det kunde man dra ifrån ännu mera och vips var ställningen 11-3. Avståndet fortsatte sedan att växa ytterligare innan Svedala vaknade till liv. Gästerna avslutade även godkänt, men Linde höll utan problem undan och Freja Morén servade in setbollen till 25-14.
– Vi börjar matchen med ett väldigt bra anfallsspel. Det är många som imponerar, inte bara ”Margie”, menar tränaren Johan Isacsson.
Dominanta i två sista seten
Andra set fick emellertid en svängigare start och lagen följdes länge åt poängmässigt. Via fyra raka bollvinster kunde dock Svedala gå upp till 10-12. Lindes svar kom omgående och man hämtade snabbt upp underläget.
Därefter fortsatte lagen att skifta ledning. Mot slutet kopplade så Linde greppet, något som såg ut att räcka till setvinst. Men ledningen förvandlades snabbt till underläge och slutligen var det Svedala som via 23-25 kvitterade i matchen.
Med ställningen 1-1 i set samlade sig sedan Linde. Efter vilan kom laget ut och greppade tag i spelet precis som man gjort i första. Det gav effekt mot ett Svedala som inte kunde stå emot och set nummer tre gick till Linde.
I fjärde set visade man sedan ingen som helst pardon. Linde körde totalt över ett till synes slaget Svedala, något som ledde fram till siffrorna 25-12. Därmed säkrade man även segern med 3-1 i set.
Siktar på att hålla sig före Katrineholm
– En jäkligt skön seger! Vi har riktigt bra servetryck, det bästa som vi haft på hela säsongen. Vi sätter en jävla servepress på dem och det är nyckeln, summerar Isacsson segern.
Tränaren är mycket nöjd med hela lagets insats. Att det i slutändan blev en behärskad vinst är inget som förvånar honom.
– I tredje och fjärde var det inget snack om saken. När vi jobbar hårt så har vi full kontroll på det hela.
Sett till tabellen var segern över Svedala mycket viktig. Gästerna var på förhand femma, en placering som Linde nu distanserar sig ifrån ordentligt. Isacsson vill dock snarare fokusera på att hålla fast vid lagets nuvarande tredjeplats.
– Jo, visst drar vi ifrån Svedala. Men det är Katrineholm som vi vill hålla oss före.
Matchfakta Lindesberg Volley-Svedala:
Resultat: 3-1 (25-14, 23-25, 25-14, 25-12)
Publik: 217
Övriga resultat från Elitserien:
KFUM Göteborg-Katrineholm 0-3
RIG Falköping-Örebro Volley 1-3
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.