LIF Lindesberg fortsätter att visa upp goda resultat under sin försäsong. På onsdagskvällen kom lagets fjärde seger, då LIF besegrade den Allsvenskan rivalen VästeråsIrsta med 28-25 (14-10) på bortaplan. Trots vinsten var tränare Tobias Pettersson återhållsam i sin analys.
På onsdagskvällen satte LIF Lindesberg punkt för sitt mer än två veckor långa matchuppehåll. Lagets sjätte träningsmatch stod på schemat, det i form av bortamöte med VästeråsIrsta. Det Allsvenska motståndet öppnade målskyttet per omgående och tog ledningen två gånger om, via 1-0 och 2-1. Men därefter var det LIF som skulle sitta i förarsätet matchen igenom.
Brandgult vände tidigt på underläget och gick sedan ifrån till halvtidssiffrorna 14-10. I upptakten på andra fortsatte laget att dryga ut avståndet, vilket som mest var uppe i åtta bollar. Efterhand kunde Västerås närma sig i takt med att LIF luftade spelare och hemmalaget snyggade till slutsiffrorna en aning. Trots det vann ändå LIF med 28-25, en riktig knäpp på serierivalens näsa.
– Det var skönt så klart, sen stod varken vi eller dem för någon bättre insats. Det var inte en välspelad handbollsmatch. Men segern i sig var självklart härlig, summerar Tobias Pettersson.
LIF-tränaren betonade att han inte hittade något positivt att bära med sig i spelväg. Däremot fanns det flera spelare som utmärkte sig, däribland sjumålsskyttarna Oskar Erixon och Jesper Jakobsson. Allra längst bak gavs Sébastien Ehnevid och Niklas Jansson varsin halvlek och de båda målvakterna imponerade.
– Totalt sett håller vi ändå uppe försvarsspelet bra och släpper bara in tio mål i första, femton i andra. Av de femton är det några kontringsmål för mycket. I det uppställda försvaret är jag däremot nöjd, analyserar Pettersson.
Ställs mot vårens kvalmotståndare på söndag
Drygt två veckor återstår till Allsvenskan kastar igång, något den för LIF Lindesbergs del gör med hemmapremiär mot Anderstorp. Fram till dess finns ytterligare tid till att slipa på formen och hitta rätt i de spelmässiga detaljerna. LIF går ännu med skador på flera av sina nyckelpjäser och Tobias Pettersson vet inte riktigt vart han har sitt nya lag.
– Jag känner mig fortfarande lite osäker på vart vi står. Vi har haft en del skador och sjukdomar som gjort att vi inte riktigt kommit igång. Vi håller fortfarande på att hitta våra roller, få saker och ting att falla på plats. Det är en pågående process som absolut på väg åt rätt håll, men den är inte färdig än.
Möjligen gav onsdagens insats tränaren nya svar. Klart är i alla fall att LIF efter vinsten mot VästeråsIrsta segrat i fyra av sina sex träningsmatcher. Kvar på försäsongsprogrammet finns nu endast söndagens kommande fight. LIF tar sig då till Skövde för match mot IFK Skövde, samma lag som man föll mot i vårens Elitserie-kval.
– Det är ett jäkligt tufft motstånd som blir en bra genomkörare för oss. Det ska bli kul att få mäta sig med ett Elitserie-lag. När vi mötte Guif förlorade vi med elva bollar, vår förhoppning är att vi ska minska det gapet nu, resonerar tränare Pettersson.
Matchfakta VästeråsIrsta-LIF Lindesberg:
Resultat: 25-28 (10-14)
Mål LIF: Oskar Erixon 7, Jesper Jakobsson 7, Sebastian Hammar 4, Bashkim Gashi 3, Linus Olausson 2, Freddy Lindblad, Axel Rämhed, Karlo Seric, Gustaf Ekström, Albin Järlstam
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.