Glädjen visste inga gränser när Karlskrona Hockey säkrade en SHL-plats. FOTO: Magnus Arwidson Karlskrona Hockey

Sammys resa – idag vaknade han upp som en SHL-spelare

Resan från att vara klubblös till SHL kan gå snabbt. I höstas tränade Sammy Gustafsson med moderklubben Lindlöven, igår var han med och spelade upp Karlskrona till hockeyns finrum. Här berättar 26-åringen om den både lyckliga och omtumlande tiden.

När Karlskrona Hockey igår kväll firade sin SHL-plats fanns en Lindesbergs-pojke med på isen. Mitt i glädjeyran befann sig Sammy Gustafsson, målvakten med rötterna i Lindlöven. Idag kan han titulera sig som SHL-spelare.

– Ja det här är helt sjukt! Det är underbart!, säger Sammy.

Inför gårdagens fjärde match i den HockeyAllsvenska finalen hade hans Karlskrona kopplat greppet. Men det var VIK Västerås som tog ledningen redan efter fyra minuter. Det resultatet stod sig länge, något som riskerade att lägga sorti över en upphaussad dag.

– Man gör ju samma uppladdning som man gör inför alla matcher. För min del så förberedde jag mig för att det eventuellt skulle hända något och jag skulle få hoppa in i matchen. Men någon ovanlig uppladdning var det inte, berättar Sammy som hade en bra känsla från sin position i båset.

– Det kändes som att det var riktigt spänt i laget. Alla hade ett grymt fokus, men visste samtidigt precis vad som krävdes för att det skulle gå vägen.

I slutet av den tredje perioden kom även de två mål som satte hela arenan i extas. När slutsignalen ljöd stod Karlskrona som vinnare med 2-1 i matchen och 3-1 i matchserien. Det innebar att laget var klart för spel i SHL nästa säsong.

”Har varit jäkligt utvecklande för mig”

Att just Sammy skulle vara en del av det lag som tog klivet upp till SHL var långtifrån givet. I höstas var målvakten klubblös och vände sig då till moderklubben Lindlöven för att hålla igång med träningen.

Slutligen fick han chansen i Österund. Totalt blev det sju matcher i HockeyEttan innan nästa äventyr väntade; ett samtal från Karlskrona Hockey. Målvaktstränaren Anders Palmer kände igen Sammy sedan tidigare och klubben ville bredda sin målvaktspost inför slutspurten på säsongen.

– Den här sista tiden har varit riktigt härlig. Man har fått möjligheten att träna med bra spelare och målvaktstränare här, de har hjälpt mig väldigt mycket med det speltekniska. Det har varit jäkligt utvecklande för mig att vara här, berättar Sammy som är tacksam över möjligheterna som getts honom.

Idag vaknade 26-åringen upp som en spelare klar för SHL. Men exakt vad framtiden har att erbjuda kan inte Sammy svara på.

– Det är ingenting jag har tänkt alls på. Jag har bara levt dag för dag. Nu ska jag njuta av de här sista dagarna och se till att ha riktigt trevligt med grabbarna och efter det får vi se vad som händer.

Ja, för festligheterna i Karlskrona är långtifrån över. Igår firade laget den säkrade SHL-platsen och ikväll fortsätter det firandet tillsammans med supportrarna på stadens torg. Frågar du Sammy är staden som andas hockey värd den här framgången.

– Vart man än går så är det hockey de surrar. Om man är ute och käkar, handlar eller vad som helst. Alla har koll på hockeyn. Nu får vi se ikväll hur mycket folk det kommer till torget, det kan bli bra tryck där.

Publicerad 11 mars 2015 klockan 15:55

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


IFK Lindesberg U15 tar nu nästa steg i fotbollskarriären. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.

11 april 2025 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

9 mars 2025 klockan 19:50 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

Anna Hell (t.v.) och Kerstin Hell (t.h.) blev de aktiva från Fornaboda som fick hämta flest priser under lördagens travgala i Örebro. Foto: Moha Karlsson

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.

3 mars 2025 klockan 17:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Leon Arvidsson visade upp sina hockeykunskaper när han satte de äldre på plats i publiktävlingen Egons Mål. Familjestoltheterna började däremot en dryg timme innan publiktävlingen, då Alexander Arvidsson bjudit på ett häftigt hattrick. Foto: Timmy Lundegård

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen

Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.

22 februari 2025 klockan 00:21 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lö...
8 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2024-12-15

2025-05-20 00:35