Nu skall Kv. Bulten saneras från giftiga metaller. Foto: Fredrik Norman
Sanering: 35 000 ton jord grävs upp
I nästa vecka påbörjas saneringsarbetet i kvarteret Bulten, där man senare i år skall påbörja storbygget av en ny vårdcentral och ett trygghetsboende med 30 lägenheter. Saneringen beräknas pågå ända fram till halvårsskiftet.
På marken där det nya vårdcentrat skall byggas, har tidigare både bensinstation och industri verkat. Därför kommer saneringsarbetet bli omfattande och man räknar med att större delen av området måste grävas upp.
– Det är bara längst upp i slänten som man inte behöver sanera, mot platsen där gamla RIA-stugan stod tidigare. Man kommer att gräva en och en halv meter ner i marken och hela tiden följa upp med provtagningar, berättar Arne Larsson på LIBO/FALAB som i tisdags kväll hade kallat boende/fastighetsägare i området för att ge mer information om det arbete som stundar.
Tanken är att samla regnvatten i tanken. Foto: Fredrik Norman
Saneringsarbetet beräknas pågå ända fram till juni månads slut. Då skall man ha hunnit gräva bort hela 35 000 ton jordmassor från området.
– Massorna kommer köras ut till Södra Måle och det här kommer naturligtvis innebära en ökning av tung trafik på Banvägen när alla lastbilar kör bort jordmassorna, men utöver detta kommer trafiken inte störas på något vis under saneringsarbetet, säger Arne Larsson.
På den aktuella platsen har redan en stor tank placerats. Denna skall användas till att ta hand om vatten vid händelse av kraftigt regn under grävarbetet.
– Blir det stora mängder regnvatten som samlas där vi gräver, så kommer vattnet samlas upp i den här tanken istället för att det hamnar i dagvattensystemet, säger Larsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.