Sara Johansson, Lindetjejen som till vardags spelar med Skövde fick en glad semesterbonus när hon som en av 22 tjejer blev uttagen till ett fysläger på natursköna Bosön med handbollslandslaget. Lägret pågick från måndag till torsdag i förra veckan och förutom mängder av fystester han man även med en lunch på Hasselbacken på Djurgården och ett besök på närliggande Gröna Lund.
– Jag är jätteförvånad, men det var jättekul. Det kom som
en stor överraskning att jag blev uttagen, berättar Sara Johansson.
Anledningen till den stora överraskningen är att Sara
blev uttagen på sin nya position som högernia, vilket Sara bara har spelat den
senaste säsongen i klubblaget Skövde.
– Jag har alltid spelat på högerkanten, men jag är ganska
lång för att vara en kantspringare, (177 cm, undertecknads anmärkning) så vår
tränare Magnus Frisk tyckte att jag skulle passa bättre på nio meter. Det har
fungerat jättebra, men att bli uttagen till landslaget efter bara en säsong som
högernia var en stor bonus, säger Sara.
Sara har dock anpassat sig snabbt, hon trivs och spelet på nio meter har gett mersmak.
– Jag får vara mycket mer delaktig i spelet på nio meter.
Ute på kanten så hamnar man lätt i bollskugga och får långa stunder stå och
vänta på att få någon boll att jobba med.
Efter det misslyckade VM-kvalet mot Polen tar nu
landslaget ny sats mot stundande EM-kval som kommer i höst. Truppen som togs ut till fyslägret på Bosön
bestod av 22 tjejer som fick göra diverse fystester. Några skadade givna
spelare som Linnea Torstensson och Isabelle Gulldén saknades och även någon
spelare som var upptagen med sin proffsklubbs säsongsstart. Från truppen av 22
spelare kommer med andra ord en del spelare att sållas ut innan det drar ihop
sig till nästa återsamling vid EM-kvalet. På positionen högernio så konkurrerar
Sara i första hand med Ida Odén, IK Sävehof och Lina Karlsson, Västerås Irsta
HF men där har Sara en fördel.
– Jag är den enda vänsterhänta tjejen på högernio, vilket
är en fördel eftersom jag anfaller med skottarmen inne i banan.
Sara är själv mycket nöjd med lägret, men huruvida hon
förbättrade sina chanser är svårt att säga.
– Det är svårt att veta vad ledningen för landslaget
tycker, de säger inte så mycket under lägret. Så det är bara att fortsätta att
jobba hårt i klubblaget och hoppas på att telefonen ringer igen när det närmar
sig EM-kvalet.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.