Sara Johansson, Lindetjejen som till vardags spelar med Skövde fick en glad semesterbonus när hon som en av 22 tjejer blev uttagen till ett fysläger på natursköna Bosön med handbollslandslaget. Lägret pågick från måndag till torsdag i förra veckan och förutom mängder av fystester han man även med en lunch på Hasselbacken på Djurgården och ett besök på närliggande Gröna Lund.
– Jag är jätteförvånad, men det var jättekul. Det kom som
en stor överraskning att jag blev uttagen, berättar Sara Johansson.
Anledningen till den stora överraskningen är att Sara
blev uttagen på sin nya position som högernia, vilket Sara bara har spelat den
senaste säsongen i klubblaget Skövde.
– Jag har alltid spelat på högerkanten, men jag är ganska
lång för att vara en kantspringare, (177 cm, undertecknads anmärkning) så vår
tränare Magnus Frisk tyckte att jag skulle passa bättre på nio meter. Det har
fungerat jättebra, men att bli uttagen till landslaget efter bara en säsong som
högernia var en stor bonus, säger Sara.
Sara har dock anpassat sig snabbt, hon trivs och spelet på nio meter har gett mersmak.
– Jag får vara mycket mer delaktig i spelet på nio meter.
Ute på kanten så hamnar man lätt i bollskugga och får långa stunder stå och
vänta på att få någon boll att jobba med.
Efter det misslyckade VM-kvalet mot Polen tar nu
landslaget ny sats mot stundande EM-kval som kommer i höst. Truppen som togs ut till fyslägret på Bosön
bestod av 22 tjejer som fick göra diverse fystester. Några skadade givna
spelare som Linnea Torstensson och Isabelle Gulldén saknades och även någon
spelare som var upptagen med sin proffsklubbs säsongsstart. Från truppen av 22
spelare kommer med andra ord en del spelare att sållas ut innan det drar ihop
sig till nästa återsamling vid EM-kvalet. På positionen högernio så konkurrerar
Sara i första hand med Ida Odén, IK Sävehof och Lina Karlsson, Västerås Irsta
HF men där har Sara en fördel.
– Jag är den enda vänsterhänta tjejen på högernio, vilket
är en fördel eftersom jag anfaller med skottarmen inne i banan.
Sara är själv mycket nöjd med lägret, men huruvida hon
förbättrade sina chanser är svårt att säga.
– Det är svårt att veta vad ledningen för landslaget
tycker, de säger inte så mycket under lägret. Så det är bara att fortsätta att
jobba hårt i klubblaget och hoppas på att telefonen ringer igen när det närmar
sig EM-kvalet.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.