Förlust och stor besvikelse senast. Seger och ett riktigt styrkebesked ikväll. Lindesberg Volley jämnade ut matchserien med Sollentuna efter 3-1 i set (25-21, 25-14, 17-25 och 25-15) och nu har Bergslagstjejerna ny hemmamatch att vänta redan på söndag.
SM-slutspelet hade inte fått någon vidare start, men när Lindesberg Volley tog kvartsfinalduellen med Sollentuna hem till Bergslagen lossnade det. I ett tight första set var ett skadeskjutet Linde, med bara nio speldugliga namn i truppen, länge i underläge. Lagen följdes åt ända till 19-19, sedan lade Linde in överväxeln och avgjorde.
Desto enklare gick det i set två som Bergslagstjejerna fullständigt lekte hem till 25-14. Kanske gick det för enkelt där, för i set tre kom ett riktigt bakslag. Trots tidigt försprång på fem poäng rasade Lindesberg ihop och tvingades se Sollentuna gå ifrån till vinst med 17-25. Siffror som irriterade hemmalägret.
– Setet som vi förlorade var ett hemskt set. Det var inte vackert att se. Men sen höjde vi vårt självförtroende inför fjärde set, då gick det klart lättare, kommenterar Sebastien Bougeatre.
Tränaren fick också se sitt lag rycka upp sig rejält. När set fyra skulle spelas var det ingen tvekan hos Lindesberg, som skapade en poängmässigt lucka som sedan växte sig allt större. Matchavgörande 25-15 kom slutligen efter en miss av motståndet och Linde vann med 3-1 i set.
Bougeatre: ”Nyckeln till att vi kunde vinna”
Segern jämnar ut kvartsfinalserien till 1-1 i matcher, starkt med tanke på de problem som Lindesberg Volley dras med. För det var ett skadeskjutet och på många sätt hoplappat lag som ställde upp till match. Skador på Denise Belcher, Graziele Ribeiro De Souza och Dalila-Lilly Topic gjorde att truppen var tunn – men seger blev det alltså ändå. Varför försöker Lindes tränare peka ut.
– Överlag servade vi mycket bättre idag jämfört med i den senaste bortamatchen. Det var definitivt nyckeln till att vi kunde vinna, menar Sebastien Bougeatre och fortsätter;
– Det enda på minuskontot är de många enkla bollar och enkla servar från motståndet som vi missade. Vi får inte fram bollen ordentligt till passaren, mest på grund av att vi fortfarande är rädda för att ta ansvar. Men sett till hela matchen gör vi det godkänt.
I och med 3-1-vinsten i set är det likaläge i slaget mellan Lindesberg och Sollentuna. Kvartsfinalen går vidare på söndag, även då med Arenan som spelplats. Match tre mellan duon vevar igång 15:00 och Linde siktar då på att skaffa sig övertaget i jakten på semifinal.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-1 (25-21, 25-14, 17-25, 25-15)
Publik: 290
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.