Förlust och stor besvikelse senast. Seger och ett riktigt styrkebesked ikväll. Lindesberg Volley jämnade ut matchserien med Sollentuna efter 3-1 i set (25-21, 25-14, 17-25 och 25-15) och nu har Bergslagstjejerna ny hemmamatch att vänta redan på söndag.
SM-slutspelet hade inte fått någon vidare start, men när Lindesberg Volley tog kvartsfinalduellen med Sollentuna hem till Bergslagen lossnade det. I ett tight första set var ett skadeskjutet Linde, med bara nio speldugliga namn i truppen, länge i underläge. Lagen följdes åt ända till 19-19, sedan lade Linde in överväxeln och avgjorde.
Desto enklare gick det i set två som Bergslagstjejerna fullständigt lekte hem till 25-14. Kanske gick det för enkelt där, för i set tre kom ett riktigt bakslag. Trots tidigt försprång på fem poäng rasade Lindesberg ihop och tvingades se Sollentuna gå ifrån till vinst med 17-25. Siffror som irriterade hemmalägret.
– Setet som vi förlorade var ett hemskt set. Det var inte vackert att se. Men sen höjde vi vårt självförtroende inför fjärde set, då gick det klart lättare, kommenterar Sebastien Bougeatre.
Tränaren fick också se sitt lag rycka upp sig rejält. När set fyra skulle spelas var det ingen tvekan hos Lindesberg, som skapade en poängmässigt lucka som sedan växte sig allt större. Matchavgörande 25-15 kom slutligen efter en miss av motståndet och Linde vann med 3-1 i set.
Bougeatre: ”Nyckeln till att vi kunde vinna”
Segern jämnar ut kvartsfinalserien till 1-1 i matcher, starkt med tanke på de problem som Lindesberg Volley dras med. För det var ett skadeskjutet och på många sätt hoplappat lag som ställde upp till match. Skador på Denise Belcher, Graziele Ribeiro De Souza och Dalila-Lilly Topic gjorde att truppen var tunn – men seger blev det alltså ändå. Varför försöker Lindes tränare peka ut.
– Överlag servade vi mycket bättre idag jämfört med i den senaste bortamatchen. Det var definitivt nyckeln till att vi kunde vinna, menar Sebastien Bougeatre och fortsätter;
– Det enda på minuskontot är de många enkla bollar och enkla servar från motståndet som vi missade. Vi får inte fram bollen ordentligt till passaren, mest på grund av att vi fortfarande är rädda för att ta ansvar. Men sett till hela matchen gör vi det godkänt.
I och med 3-1-vinsten i set är det likaläge i slaget mellan Lindesberg och Sollentuna. Kvartsfinalen går vidare på söndag, även då med Arenan som spelplats. Match tre mellan duon vevar igång 15:00 och Linde siktar då på att skaffa sig övertaget i jakten på semifinal.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-1 (25-21, 25-14, 17-25, 25-15)
Publik: 290
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.