Småtalangerna är absolut inga små talanger. Att övertyga en publik genom att mima är inte så lätt som man kanske vill tro att det är. Nu på onsdag är det åter dags för Lindesbergs småtalanger från bygden att övertyga publiken i Oscarparken genom att uppträda som kända artistnamn.
Nanne Grönvall, Darin och Amy Diamond är tre just nu högaktuella artister som alla har något gemensamt: de uppträder i Lindesberg på onsdag. Nåja, det stämmer kanske inte helt och hållet. Dock kommer en handfull lokala småtalanger gestalta dessa artister och mima till deras aktuella hits när evenemanget Lindekul och mimfestivalen åter går av stapeln. Men naturligtvis kommer det bjudas på fler artistgestaltningar än dessa tre. Att vårens melodifestival satt sina spår är tydligt.
-Det blir väldigt mycket schlager i år, bland annat med Nanne Grönvall och Helena Paparizou. Men sedan blir det även lite hårdrock med Alice Cooper, och sedan har vi även The Sounds på scenen, säger arrangören, turistchef Håkan Ceder, med ett leende.
På måndagsmorgonen meddelade turistchefen att 14 av 15 platser nu bokats.
Den alltid så populära mimfestivalen i Oscarsparken börjar med start klockan 18:30.
-Nu hoppas vi bara på fint väder, men det kommer det att bli enligt prognosen. Det lär med andra ord bli en lika kul kväll som tidigare år, säger Håkan Ceder.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.