Lindlövens segerrad stannade vid tre matcher. På onsdagen föll laget tungt borta mot Grästorp med uddamålet, sedan motståndet tidigt kopplat en tvåmålsledning. Förlusten skrevs till 2-3, efter att Rasmus Rundgren och Niklas Eklöw noterats för varsitt reduceringsmål för Löven.
Det blev ett bittert slut på segerraden när Lindlöven på onsdagskvällen gästade Grästorp. Motståndet, med en svag seriestart bakom sig och bottenplacering, fick bästa tänkbara start. Redan efter 4.41 gav Carl Lundmark Grästorp ledningen och med 16 minuter på klockan satt även tvåan bakom Christoffer Ulvestav i Löven-målet. Lindlöven å sin sida uppträdde darrigt i matchupptakten, även om laget hade sin chanser.
– Vi var inte med på tå från början, så fick de in två snabba. Det är jobbigt att hamna i ett sånt underläge. Men vi krigar oss tillbaka bra ändå tycker jag, säger Niclas Eklöw.
Mot slutskedet av perioden tryckte Löven alltmer på i offensiv riktning och skottstatistiken 15-10 talade även för gästerna. Laget fick även in ett psykologiskt viktigt reduceringsmål, inprickat av Rasmus Rundgren bara 13 sekunder före periodvilan. I mittenakten fortsatte Löven att dominera och spelet tillbringades större delen i Grästorps zon.
Men trots 18 skott på mål kom ingen kvittering, utan istället kunde Grästorp öppnade den tredje perioden med att göra 1-3. I spel fem mot fyra spelade kort därefter Johan Persson fint in till Eklöw, som stående framför mål tryckte in reduceringen för Löven. Målet gav gästerna kontakt och avslutningen bestod av stundtals hård press för en kvittering. Någon större målchans uppstod aldrig, utan Grästorp höll undan och satte med siffrorna 2-3 punkt för Lövens vinstsrad.
– Det är för dåligt. Vi börjar svagt, men sen rycker vi upp oss och har press i anfallszonen. Vi har några heta chanser, men får inte in pucken riktigt, summerar Eklöw.
”Det låser sig på något sätt”
Förlusten var Lindlövens tredje för säsongen, där en av de tidigare kommit mot Forshaga. Nu tvingades laget även lämna Grästorp utan poäng, ett lag som inför matchen låg på tiondeplats i tabellen. Samtidigt som Löven imponerat mot flera av topplagen har man alltså haft det tyngre mot på pappret enklare motstånd. Förklaringen till det?
– Jag vet inte om det kan ha med inställning att göra eller vad det är. Alla vill sju samtidigt så klart vinna, men det låser sig på något sätt, resonerar Eklöw.
Forwarden skrev alltså in sig i målprotokollet med sin reducering i den tredje perioden. Det var Eklövs tredje mål för säsongen. På söndag har han chansen till nya fullträffar, då Lindlöven vänder till Västmanland för bortafight mot Surahammar. Matchen blir en möjlighet till att hitta vinnarspåret igen och Eklöw blickar framåt.
– Alla kommer att vara ruskigt revanschsugna känner jag på mig. Det kommer att bli en bra match, vi ska alla kriga för det. Den rätta inställningen tror jag först och främst blir nyckeln.
Matchfakta Grästorp-Lindlöven:
Resultat: 3-2 (2-1, 0-0, 1-1)
Publik: 268
Skott: 29-43
Mål Lindlöven: 2-1 Rasmus Rundgren (Lundqvist, Berg), 3-2 Niclas Eklöw (Persson, Warman)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Borlänge-Kumla 1-2
Enköping-Surahammar 2-1
Åker/Strängnäs-Mariestad 1-3
Forshaga-Skövde 2-3 sd
Tabellen från SweHockey:

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.