Lindlövens segerrad stannade vid tre matcher. På onsdagen föll laget tungt borta mot Grästorp med uddamålet, sedan motståndet tidigt kopplat en tvåmålsledning. Förlusten skrevs till 2-3, efter att Rasmus Rundgren och Niklas Eklöw noterats för varsitt reduceringsmål för Löven.
Det blev ett bittert slut på segerraden när Lindlöven på onsdagskvällen gästade Grästorp. Motståndet, med en svag seriestart bakom sig och bottenplacering, fick bästa tänkbara start. Redan efter 4.41 gav Carl Lundmark Grästorp ledningen och med 16 minuter på klockan satt även tvåan bakom Christoffer Ulvestav i Löven-målet. Lindlöven å sin sida uppträdde darrigt i matchupptakten, även om laget hade sin chanser.
– Vi var inte med på tå från början, så fick de in två snabba. Det är jobbigt att hamna i ett sånt underläge. Men vi krigar oss tillbaka bra ändå tycker jag, säger Niclas Eklöw.
Mot slutskedet av perioden tryckte Löven alltmer på i offensiv riktning och skottstatistiken 15-10 talade även för gästerna. Laget fick även in ett psykologiskt viktigt reduceringsmål, inprickat av Rasmus Rundgren bara 13 sekunder före periodvilan. I mittenakten fortsatte Löven att dominera och spelet tillbringades större delen i Grästorps zon.
Men trots 18 skott på mål kom ingen kvittering, utan istället kunde Grästorp öppnade den tredje perioden med att göra 1-3. I spel fem mot fyra spelade kort därefter Johan Persson fint in till Eklöw, som stående framför mål tryckte in reduceringen för Löven. Målet gav gästerna kontakt och avslutningen bestod av stundtals hård press för en kvittering. Någon större målchans uppstod aldrig, utan Grästorp höll undan och satte med siffrorna 2-3 punkt för Lövens vinstsrad.
– Det är för dåligt. Vi börjar svagt, men sen rycker vi upp oss och har press i anfallszonen. Vi har några heta chanser, men får inte in pucken riktigt, summerar Eklöw.
”Det låser sig på något sätt”
Förlusten var Lindlövens tredje för säsongen, där en av de tidigare kommit mot Forshaga. Nu tvingades laget även lämna Grästorp utan poäng, ett lag som inför matchen låg på tiondeplats i tabellen. Samtidigt som Löven imponerat mot flera av topplagen har man alltså haft det tyngre mot på pappret enklare motstånd. Förklaringen till det?
– Jag vet inte om det kan ha med inställning att göra eller vad det är. Alla vill sju samtidigt så klart vinna, men det låser sig på något sätt, resonerar Eklöw.
Forwarden skrev alltså in sig i målprotokollet med sin reducering i den tredje perioden. Det var Eklövs tredje mål för säsongen. På söndag har han chansen till nya fullträffar, då Lindlöven vänder till Västmanland för bortafight mot Surahammar. Matchen blir en möjlighet till att hitta vinnarspåret igen och Eklöw blickar framåt.
– Alla kommer att vara ruskigt revanschsugna känner jag på mig. Det kommer att bli en bra match, vi ska alla kriga för det. Den rätta inställningen tror jag först och främst blir nyckeln.
Matchfakta Grästorp-Lindlöven:
Resultat: 3-2 (2-1, 0-0, 1-1)
Publik: 268
Skott: 29-43
Mål Lindlöven: 2-1 Rasmus Rundgren (Lundqvist, Berg), 3-2 Niclas Eklöw (Persson, Warman)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Borlänge-Kumla 1-2
Enköping-Surahammar 2-1
Åker/Strängnäs-Mariestad 1-3
Forshaga-Skövde 2-3 sd
Tabellen från SweHockey:

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken