Lindlövens segerrad stannade vid tre matcher. På onsdagen föll laget tungt borta mot Grästorp med uddamålet, sedan motståndet tidigt kopplat en tvåmålsledning. Förlusten skrevs till 2-3, efter att Rasmus Rundgren och Niklas Eklöw noterats för varsitt reduceringsmål för Löven.
Det blev ett bittert slut på segerraden när Lindlöven på onsdagskvällen gästade Grästorp. Motståndet, med en svag seriestart bakom sig och bottenplacering, fick bästa tänkbara start. Redan efter 4.41 gav Carl Lundmark Grästorp ledningen och med 16 minuter på klockan satt även tvåan bakom Christoffer Ulvestav i Löven-målet. Lindlöven å sin sida uppträdde darrigt i matchupptakten, även om laget hade sin chanser.
– Vi var inte med på tå från början, så fick de in två snabba. Det är jobbigt att hamna i ett sånt underläge. Men vi krigar oss tillbaka bra ändå tycker jag, säger Niclas Eklöw.
Mot slutskedet av perioden tryckte Löven alltmer på i offensiv riktning och skottstatistiken 15-10 talade även för gästerna. Laget fick även in ett psykologiskt viktigt reduceringsmål, inprickat av Rasmus Rundgren bara 13 sekunder före periodvilan. I mittenakten fortsatte Löven att dominera och spelet tillbringades större delen i Grästorps zon.
Men trots 18 skott på mål kom ingen kvittering, utan istället kunde Grästorp öppnade den tredje perioden med att göra 1-3. I spel fem mot fyra spelade kort därefter Johan Persson fint in till Eklöw, som stående framför mål tryckte in reduceringen för Löven. Målet gav gästerna kontakt och avslutningen bestod av stundtals hård press för en kvittering. Någon större målchans uppstod aldrig, utan Grästorp höll undan och satte med siffrorna 2-3 punkt för Lövens vinstsrad.
– Det är för dåligt. Vi börjar svagt, men sen rycker vi upp oss och har press i anfallszonen. Vi har några heta chanser, men får inte in pucken riktigt, summerar Eklöw.
”Det låser sig på något sätt”
Förlusten var Lindlövens tredje för säsongen, där en av de tidigare kommit mot Forshaga. Nu tvingades laget även lämna Grästorp utan poäng, ett lag som inför matchen låg på tiondeplats i tabellen. Samtidigt som Löven imponerat mot flera av topplagen har man alltså haft det tyngre mot på pappret enklare motstånd. Förklaringen till det?
– Jag vet inte om det kan ha med inställning att göra eller vad det är. Alla vill sju samtidigt så klart vinna, men det låser sig på något sätt, resonerar Eklöw.
Forwarden skrev alltså in sig i målprotokollet med sin reducering i den tredje perioden. Det var Eklövs tredje mål för säsongen. På söndag har han chansen till nya fullträffar, då Lindlöven vänder till Västmanland för bortafight mot Surahammar. Matchen blir en möjlighet till att hitta vinnarspåret igen och Eklöw blickar framåt.
– Alla kommer att vara ruskigt revanschsugna känner jag på mig. Det kommer att bli en bra match, vi ska alla kriga för det. Den rätta inställningen tror jag först och främst blir nyckeln.
Matchfakta Grästorp-Lindlöven:
Resultat: 3-2 (2-1, 0-0, 1-1)
Publik: 268
Skott: 29-43
Mål Lindlöven: 2-1 Rasmus Rundgren (Lundqvist, Berg), 3-2 Niclas Eklöw (Persson, Warman)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Borlänge-Kumla 1-2
Enköping-Surahammar 2-1
Åker/Strängnäs-Mariestad 1-3
Forshaga-Skövde 2-3 sd
Tabellen från SweHockey:

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.