Formen är fortsatt god hos Guldsmedshytte SK. På tisdagen kom lagets tredje raka vinst, när tabelljumbon Hällefors besegrades med 5-2 på bortais. GSK är därmed kvar på sin tredjeplats och skuggar serieledaren.
Guldsmedshytte SK jagar vidare i toppskiktet av HockeyTrean. Borta mot Hällefors följde laget upp fredagens seger över serieledande HC Örnen med en ny trepoängare.
GSK såg där till att göra processen kort, då Michael Carlsson redan efter 5.13 öppnade målskyttet i numerärt överläge. Tvillingduon Joakim och Daniel Olsson Formell fyllde sedan på med varsin fullträff i den första perioden som GSK vann med klara 3-0. Det speglade även chansfördelningen, som gav förkrossande 20-5 i skott till gästerna första 20.
Trio i topp på 17 poäng
Mittenakten inleddes däremot med en riktig kalldusch. Efter bara nio sekunder slog Hällefors till med en reducering, ett mål som väckte liv i matchen. Henrik Andersson drygade dock ut GSK-ledningen på nytt och i tredje var det aldrig någon fara.
Michael Carlsson fastställde till sist segersiffrorna till 5-2 för GSK, med vad som var hans andra mål för kvällen. Resultatet innebar tre nya poäng för Bergslagsgänget som går starkt för tillfället. Vinsten var Guldsmedshyttes tredje i rad och laget har häng på topplaceringarna.
Då serieledande Örnens resultat inte hade kommit in på tisdagskvällen låg GSK på delad förstaplats med såväl Örebrolaget som Sala. Trion står alla på 17 poäng, men alltså med en match mindre spelad för Örnen. Tolv omgångar återstår och det är endast tabellettan som avancerar vidare till kvalspel.
Matchfakta Hällefors-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 2-5 (0-3, 1-1, 1-1)
Publik: 86
Skott: 17-61
Mål GSK: 0-1 Michael Carlsson, 0-2 Joakim Olsson Fromell, 0-3 Daniel Olsson Fromell, 1-4 Henrik Andersson, 2-5 Michael Carlsson
Tabellen från SweHockey:

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.