En intensiv golfvecka har nått sin slut. I lördags slogs det sista slaget på Semestergolfen, ett evenemang som bland annat bjudit på en stor jubileumsfest. Bland de alla tävlande fick Rasmus Ristiharju priset som Veckans golfare.
Då har ytterligare en upplaga av Semestergolfen avverkats. Med sex tävlingar fördelade på sju dagar har det varit full fart ute vid Lindesbergs Golfklubb bana. När tävlingarna nu är över kan man från arrangörshåll summera en fin vecka.
– Det har varit jättebra! Vi har för det första haft en väldig tur med vädret. Det har varit små regnskurar lite här och där, men det var egentligen bara en dag som vi fick regn på eftermiddagen, berättar klubbchefen Annika Lundin.
Vädermässigt har man alltså haft lyckan med sig, men även tävlingarna har bjudit på underhållning. Singel- och lagtävlingarna har blandats om vartannat och totalt har man haft 830 anmälningar under veckans gång. Störst intresse var det till torsdagens Irish Greensome, med hela 100 spelande par. Just parspelet är något som Annika Lundin menar har lockat flest anmälningar.
– Jag tror att det är ett sätt som man tycker är väldigt roligt att spela på. Det är mycket med det sociala som gör att det är så uppskattat.
”Banan har varit i ett jättebra skick”
Förutom den spelfria onsdagen tävlades det varje dag mellan söndag och lördag. Varje dag korades det nya vinnare, men under tävlingarnas gång samlade golfarna även poäng till den totala sammanställningen. Efter lördagens avslutande Trippel återfanns Rasmus Ristiharju i topp och han fick därmed pris som Veckans golfare.
– Ja, det är ju väldigt roligt att det är en junior som vinner. Det brukar väl visserligen vara de här som är på väg nedåt i handicapen som går starkast. Men Rasmus är väldigt ung, så det var kanske lite otippat, säger Annika Lundin.
Vid sidan av tävlingarna man under veckans gång även lyft fram ett speciellt jubileum. Golfklubben firar nämligen 30 år denna sommar, något man valde att uppmärksamma i samband med Semestergolfen.
Fredagen bjöd därför på en stor avslutningsfest. Dagens tävling gick i ett 80-talstema och pris delades ut till bästa utklädnad, samtidigt som det framåt kvällen blev underhållning i restaurangen. Över hundra gäster fanns då på plats och när det kommer till klubbens medlemmar har Annika Lundin fått ta emot många lovord.
– De tycker att banan har varit i ett jättebra skick. Många har uttryckt sig om att banan inte varit så här bra på femton år, så det är kul att vi lyckades pricka in det till 30-årsjubileumet. Allt har flutit på bra och vi är väldigt nöjda med hela veckan.
Topp 5 Trippeln:
1) Sandin/Eriksson (Lindesbergs Golfklubb) – 65,4
2) Sandin/Kronlund (Avesta Golfklubb) – 65,8
3) Persson/Erixon (Lindesbergs Golfklubb) – 67,6 HCP
4) Bouvin/Hämäläinen (Lindesbergs Golfklubb) – 67,6
5) Hansen/Eriksson (Albatross Golfklubb/Lindesbergs Golfklubb) – 68,2
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.