Philip Gehrmans säsong rullar vidare. Under helgen befann sig 19-årigen i Arvika där han körde en ny SM-deltävling i rallycross. Efter ett stabilt kval tog sig Philip till semifinal, men där grinade oturen honom i ansiktet.
Semifinal har varit sommarens melodi för Philip Gehrman. Under helgen höll Bergslagens rallycrosstalang fast vid den inslagna vägen, då han körde SM-deltävling i Arvika. Teamet anlände till staden redan på torsdagen, för att under fredagen medverka i en utställning på torget.
– Fredagen var väldigt lyckad. Vi delade ut lite kepsar till ungar, jag skrev autografer och det var väldigt kul. Vi hade en bra respons från de som stannade till hos oss, berättar Philip.
SM-deltävlingen startade sedan tidigt på lördagsmorgonen. För Philip blev det en krampaktig start, med en snurr på bilen i det första kvalheatet och därigenom en svag tid. Därefter lyfte sig dock 19-åringen och såg till att vinna både det andra och tredje heatet. På plats för att bevaka SM-tävlingen fanns SVT Play och kommentatorerna gav Philip fina lovord.
– I den tredje omgången steppade jag upp mig ännu mera. Jag drog till med en tredjetid i den omgången och kvalade in till semifinalen som åtta, säger Philip.
”Är i mitt livs form”
Totalt avancerade tolv förare vidare till semifinalstadiet. Philip gick där in i andra startled, men fick en bra start och lyckades direkt ta sig upp till den topp 3-plats som skulle ge final. Den platsen höll han sedan fast vid ända till den näst sista kurvan, då en konkurrent pressade av honom och tog sig förbi. Semin slutade därför med en fjärdeplats och gav en bitter eftersmak.
– Det kändes riktigt surt. Det är inte kul när en annan kör bort dig och när det inte är ditt eget misstag, konstaterar Philip innan han utvecklar sig.
– Jag hade kört så jäkla bra och hade en finalplats inom räckhåll. Sen är det någon som ska förstöra och trycka av mig från banan. Det är tungt.
Några större ledsamheter vilar det dock inte över 19-åringen. Säsongen drar snabbt vidare, med en mer lekfull folkracetävling redan nästa helg. Bara två veckor därefter fortsätter EM-äventyret i Norge och Philip är positiv inför de avslutande tävlingarna.
– Jag har haft ett riktigt roligt år och jag är i mitt livs form just nu. Bilen och jag är ett nu, starterna sitter verkligen. Så formen är det absolut inget fel på.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.