Philip Gehrmans säsong rullar vidare. Under helgen befann sig 19-årigen i Arvika där han körde en ny SM-deltävling i rallycross. Efter ett stabilt kval tog sig Philip till semifinal, men där grinade oturen honom i ansiktet.
Semifinal har varit sommarens melodi för Philip Gehrman. Under helgen höll Bergslagens rallycrosstalang fast vid den inslagna vägen, då han körde SM-deltävling i Arvika. Teamet anlände till staden redan på torsdagen, för att under fredagen medverka i en utställning på torget.
– Fredagen var väldigt lyckad. Vi delade ut lite kepsar till ungar, jag skrev autografer och det var väldigt kul. Vi hade en bra respons från de som stannade till hos oss, berättar Philip.
SM-deltävlingen startade sedan tidigt på lördagsmorgonen. För Philip blev det en krampaktig start, med en snurr på bilen i det första kvalheatet och därigenom en svag tid. Därefter lyfte sig dock 19-åringen och såg till att vinna både det andra och tredje heatet. På plats för att bevaka SM-tävlingen fanns SVT Play och kommentatorerna gav Philip fina lovord.
– I den tredje omgången steppade jag upp mig ännu mera. Jag drog till med en tredjetid i den omgången och kvalade in till semifinalen som åtta, säger Philip.
”Är i mitt livs form”
Totalt avancerade tolv förare vidare till semifinalstadiet. Philip gick där in i andra startled, men fick en bra start och lyckades direkt ta sig upp till den topp 3-plats som skulle ge final. Den platsen höll han sedan fast vid ända till den näst sista kurvan, då en konkurrent pressade av honom och tog sig förbi. Semin slutade därför med en fjärdeplats och gav en bitter eftersmak.
– Det kändes riktigt surt. Det är inte kul när en annan kör bort dig och när det inte är ditt eget misstag, konstaterar Philip innan han utvecklar sig.
– Jag hade kört så jäkla bra och hade en finalplats inom räckhåll. Sen är det någon som ska förstöra och trycka av mig från banan. Det är tungt.
Några större ledsamheter vilar det dock inte över 19-åringen. Säsongen drar snabbt vidare, med en mer lekfull folkracetävling redan nästa helg. Bara två veckor därefter fortsätter EM-äventyret i Norge och Philip är positiv inför de avslutande tävlingarna.
– Jag har haft ett riktigt roligt år och jag är i mitt livs form just nu. Bilen och jag är ett nu, starterna sitter verkligen. Så formen är det absolut inget fel på.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.