På lördagen var Philip Gehrman tillbaka på racerbanan. Linde-killen fanns då på plats i Strängnäs när SM-finalen i rallycross skulle avgöras i Strängnäs. Även om det slutade med en uteslutning i semifinalen är Philip nöjd med sin körning och tar sikte på Svealandscupens avslutning nästa helg.
Efter nästan en månads tävlingsuppehåll var det nu i helgen återigen dags för Philip Gehrman att köra. Den unge Lindesbergs-föraren rullade i fredags iväg till Strängnäs, där SM-finalen avgjordes på lördagen.
Philip fick även en mycket fin start. Han avslutade träningen med femte bästa tid och när han gick i mål i det första kvalheatet gjorde han det som trea. Men sedan började problemen att komma.
Tog sig vidare till semifinal
Mitt uppe i det andra kvalheatet gick fästet vid bakaxeln sönder. Philip tog sig dock i mål, men heatet kunde så klart inte ge några bättre tider. Därför var det sedan allt i inget i det avslutande kvalheatet. Den uppgiften visade sig passa Philip, som med den tredje bästa tiden kvalade in som fyra till den ena semifinalen.
Med en färsk plats i semifinalen hade Philip självklart målet om att ta sig vidare nästa steg och nå finalstadiet. Men efter en liten missräkning i starten av semifinalen halkade han efter och fick jaga förarna i täten.
– Jag hade olika alternativ men visste att jag var tvungen att köra om han framför mig. Men när jag satsade för det så fick han en sladd framför mig, jag råkade putta till honom, fick svart flagg och blev utesluten ut heatet, berättar Philip.
”Redo att ta nya steg nästa år”
SM-finalen slutade alltså i svart flagg och uteslutning, något som Philip självklart är besviken över. Men trots att den unge föraren hade hoppats på en finalplats finns det mycket som han tar med sig från helgen.
– Jag är faktiskt nöjd ändå. Jag körde bra idag och det är synd att det ska sluta så här. Men jag har haft stolpe ut några gånger och stolpe in andra gånger. Det är mycket som ska falla på plats för att man ska lyckas, det är inte bara körningen som måste stämma, konstaterar Philip lugnt och fortsätter.
– Själva körningen är ju klockren. Jag känner mig klar nu och redo att ta nya steg nästa år. Jag har visat att jag kan köra riktigt bra och att jag kan vara med i toppen av SM.
Linde-killen har gjort en mycket fin säsong med många topplaceringar i en rad tävlingar. Dessutom är säsongen inte riktigt över än.
”Åker dit för att vinna”
Väl hemma i Lindesberg ska Philip nu förbereda sig för nästa helgs stora tävling. Då tar han sig till Haninge för att delta i upplösningen av totaltävlingen Svealandscupen. Veckan hemma i Linde blir därför både kort och kantad av förberedelser inför äventyret.
– Ja, nu är det bara att ladda om och jag hoppas att det ska gå bättre då. Det är ju som sagt final i Svealandscupen och där ligger jag riktigt bra till, säger Philip.
Med en andraplats i sammanställningen har Philip ett mycket bra utgångsläge inför avslutningen. Då dessutom resultatet från en tävling räknas bort ligger han även bättre till än ettan. Det råder därför ingen tvekan om varför Philip Gehrman åker till Haninge.
– Det är väl i stort sett klart, men jag åker dit för att vinna har jag bestämt mig för. Jag siktar på att ta titeln i cupen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.