Semifinalen nära för Linde

Lindesberg Volley stormar fram mot en SM-semifinal. I Idrottshuset säkrade man på onsdagen den andra raka kvartsfinalsegern, via 1-3 i set mot Örebro Volley. Det resultatet gör att Linde har chansen att avgöra matchserien på söndag.

Lindesberg Volley har rejält slagläge i kvartsfinalserien mot Örebro Volley. Detta sedan man på onsdagskvällen vunnit den andra matchen i ett kokande Idrottshus. På förhand var Örebro pressade till seger, något som visade sig i matchupptakten. Hemmalaget öppnade nämligen urstarkt och gick upp till 5-1 mot ett till synes segt Linde.

Tränare Isacsson svarade med att ta en time-out och fick snabbt utdelning då gästerna vände till 5-6. Örebro återtog visserligen kommandot via tre raka bollvinster, men poängtavlan svängde snabbt tillbaka till Lindes fördel. Efterhand stabiliserade sig setet med gästerna i en knapp ledning.

Den ledningen växte dock allteftersom och till slut var Linde uppe i 10-16. Från den punkten var man sedan väldigt starka. Örebro tilläts inte alls hitta tillbaka varken i spelet eller poängmässigt och setet vanns av Linde med 16-25.

Precis som i första set var det Örebro som öppnade klart starkast i andra. Hemmalaget plockade hem de fyra första bollarna innan Linde kunde vakna till liv. Fyrapoängsgapet minskade därefter bit för bit, men Örebro höll fast vid sin ledning långt in i setet.

– Det är klart att då blir det jobbigt när man måste arbeta sig upp hela tiden från underläge. Sen stämde inte mycket och då vart vi stressade istället, förklarar Therese Granlund underläget.

”En hård dag på jobbet”

Vid ställningen 15-15 var Linde slutligen ikapp och kort därefter skaffade man sig även övertaget. Via tre raka bollvinster skapade man sig en lucka, men Örebro gav sig inte så lätt. Hemmalaget kämpade sig tillbaka och pressade Linde hela vägen. Till slut visade gästerna sin styrka och Nette Peit avgjorde setet till 24-26.

Tredje set fick sedan en klart jämnare start än de tidigare två. Linde tog en knapp ledning, men därefter svängde det snabbt över till Örebros fördel. Hemmalaget visade upp en helt annan beslutsamhet mot vad man gjort tidigare och malde ner gästerna till de klara siffrorna 25-14. Därmed pressade Örebro fram ett fjärde set.

Väl där svarade Linde för sin starkaste inledning. Tack vare det kunde man även koppla greppet till 5-8, en ledning man sedan såg till att vårda. Genom ett stabilt spel kunde man utöka avståndet till tio poäng och Örebro orkade aldrig resa sig. Via setsiffrorna 14-25 säkrade Linde segern och gick samtidigt upp till 2-0 i matcher.

– Det var en hård dag på jobbet, det gick kanske för lätt i den förra matchen. Sen är volleyboll jobbigt när du måste starta om motorn, när du börjar som du börjar är det skitjobbigt att hitta rätt. Men vi måste lära oss att komma ur det hyffsat. Då växer man som spelare, summerar Johan Isacsson segern.

”Inget prat om semifinal”

Både tränaren och hans spelare var i efterhand inte alls nöjda med prestationen. Kritiken handlade främst om att Linde saknat den rätta attityden, något som gjorde att man fick svårt att prestera. Trots det blev en till synes behaglig seger och en bidragande faktor till det kan ha varit det stora stödet på läktarplats.

– Ja det är skitroligt att vi har sånt tryck. Det känns lika mycket som att vi har hemmaplan här som att de har det, säger Therese.

I och med vinsten står hennes Linde endast en match från semifinal. Men några större tankar om de utmaningar som kan vänta framöver har liberon inte.

– Vi försöker faktiskt att inte tänka så mycket på det. Inte jag i alla fall. Det är klart att man måsta planera, men vi tar de här matcherna först och det är tuffa matcher. Det är inget prat om semifinal än så länge.

Ställningen i kvartsfinalerna är nu 2-0 i matcher till Lindes fördel. Tack vare det har man chansen att stänga matchserien redan på söndag, då man tar emot Örebro i Arenan. Therese menar att man måste se till att ta den chansen.

– Det är skitviktigt. Då får vi både självförtroende och lite vila. Plus att vi kommer kunna träna på ett helt annat sätt.

Matchfakta Örebro Volley-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (16-25, 24-26, 25-14, 14-25)
Publik: 264

Övriga resultat från SM-slutspelet:
Svedala-Katrineholm 2-3

Publicerad 25 mars 2015 klockan 20:29

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av ...

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start p...
29 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit...
13 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2025-11-14

2025-11-07

2025-11-03

2026-02-24 21:24