Lika mycket som det är en konst att baka en semla, är det en konst att äta den. Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar oss vägen till full njutning. Det handlar bara om att inte bry sig om att få lite grädde och florsocker på nosen.
Fettisdagen och Alla hjärtans dag samma vecka. Det är bråda dagar hos konditorierna och trots att pulsen är hög är stämningen på topp när vi hälsar på hos Ulf Pikkarainen med personal på Nya Wienerkonditoriet strax efter lunch. Ute i ”verkstaden” står semlorna i överflöd och får en rejäl portion mandelmassa och grädde av Carola Vikström, som på 13-slaget räknar samman att man hunnit med cirka 1300 semlor hittills – och räkneverket tickar ständigt för varje minut som går.
-Det är de traditionella som går bäst och det är även min egen favorit, kommenterar Ulf samtidigt som man räknar upp ett tiotal varianter som man har bakat under dagen.
-Pistage, vanilj etc. Det finns många olika smaker och fler blir det hela tiden, påpekar Carola.
Räds inte att njuta till 100%
Precis som det är en konst att göra en riktigt god semla, är det faktiskt lite av en konst att inmundiga denna skapelse också. Vissa kanske föredrar att äta den väldigt traditionellt serverad i varm mjölk. Andra plockar varsamt av locket och använder det som sked för att äta den under extremt kontrollerade former. Allt för att inte sticka ut för mycket om man befinner sig på ett kafé bland andra människor.
Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar dock hur en slipsten skall dras. Man får helt enkelt inte vara rädd för att få lite grädde på näsan om man skall njuta av denna gräddiga frestelse till 100%. Med ett rejält grepp om semlan i ena handen och en kopp kaffe i den andra. Sedan är det bara att äta med hela ansiktet. Och det sprider samtidigt en väldigt god stämning i lokalen blev vi varse om…
Rösta på ditt favoritkondis
Vilken semmelleverantör i Lindesberg föredrar du? Var med och rösta fram stans bästa semla på denna länk.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.