Lika mycket som det är en konst att baka en semla, är det en konst att äta den. Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar oss vägen till full njutning. Det handlar bara om att inte bry sig om att få lite grädde och florsocker på nosen.
Fettisdagen och Alla hjärtans dag samma vecka. Det är bråda dagar hos konditorierna och trots att pulsen är hög är stämningen på topp när vi hälsar på hos Ulf Pikkarainen med personal på Nya Wienerkonditoriet strax efter lunch. Ute i ”verkstaden” står semlorna i överflöd och får en rejäl portion mandelmassa och grädde av Carola Vikström, som på 13-slaget räknar samman att man hunnit med cirka 1300 semlor hittills – och räkneverket tickar ständigt för varje minut som går.
-Det är de traditionella som går bäst och det är även min egen favorit, kommenterar Ulf samtidigt som man räknar upp ett tiotal varianter som man har bakat under dagen.
-Pistage, vanilj etc. Det finns många olika smaker och fler blir det hela tiden, påpekar Carola.
Räds inte att njuta till 100%
Precis som det är en konst att göra en riktigt god semla, är det faktiskt lite av en konst att inmundiga denna skapelse också. Vissa kanske föredrar att äta den väldigt traditionellt serverad i varm mjölk. Andra plockar varsamt av locket och använder det som sked för att äta den under extremt kontrollerade former. Allt för att inte sticka ut för mycket om man befinner sig på ett kafé bland andra människor.
Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar dock hur en slipsten skall dras. Man får helt enkelt inte vara rädd för att få lite grädde på näsan om man skall njuta av denna gräddiga frestelse till 100%. Med ett rejält grepp om semlan i ena handen och en kopp kaffe i den andra. Sedan är det bara att äta med hela ansiktet. Och det sprider samtidigt en väldigt god stämning i lokalen blev vi varse om…
Rösta på ditt favoritkondis
Vilken semmelleverantör i Lindesberg föredrar du? Var med och rösta fram stans bästa semla på denna länk.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.