Lika mycket som det är en konst att baka en semla, är det en konst att äta den. Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar oss vägen till full njutning. Det handlar bara om att inte bry sig om att få lite grädde och florsocker på nosen.
Fettisdagen och Alla hjärtans dag samma vecka. Det är bråda dagar hos konditorierna och trots att pulsen är hög är stämningen på topp när vi hälsar på hos Ulf Pikkarainen med personal på Nya Wienerkonditoriet strax efter lunch. Ute i ”verkstaden” står semlorna i överflöd och får en rejäl portion mandelmassa och grädde av Carola Vikström, som på 13-slaget räknar samman att man hunnit med cirka 1300 semlor hittills – och räkneverket tickar ständigt för varje minut som går.
-Det är de traditionella som går bäst och det är även min egen favorit, kommenterar Ulf samtidigt som man räknar upp ett tiotal varianter som man har bakat under dagen.
-Pistage, vanilj etc. Det finns många olika smaker och fler blir det hela tiden, påpekar Carola.
Räds inte att njuta till 100%
Precis som det är en konst att göra en riktigt god semla, är det faktiskt lite av en konst att inmundiga denna skapelse också. Vissa kanske föredrar att äta den väldigt traditionellt serverad i varm mjölk. Andra plockar varsamt av locket och använder det som sked för att äta den under extremt kontrollerade former. Allt för att inte sticka ut för mycket om man befinner sig på ett kafé bland andra människor.
Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar dock hur en slipsten skall dras. Man får helt enkelt inte vara rädd för att få lite grädde på näsan om man skall njuta av denna gräddiga frestelse till 100%. Med ett rejält grepp om semlan i ena handen och en kopp kaffe i den andra. Sedan är det bara att äta med hela ansiktet. Och det sprider samtidigt en väldigt god stämning i lokalen blev vi varse om…
Rösta på ditt favoritkondis
Vilken semmelleverantör i Lindesberg föredrar du? Var med och rösta fram stans bästa semla på denna länk.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.