Lika mycket som det är en konst att baka en semla, är det en konst att äta den. Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar oss vägen till full njutning. Det handlar bara om att inte bry sig om att få lite grädde och florsocker på nosen.
Fettisdagen och Alla hjärtans dag samma vecka. Det är bråda dagar hos konditorierna och trots att pulsen är hög är stämningen på topp när vi hälsar på hos Ulf Pikkarainen med personal på Nya Wienerkonditoriet strax efter lunch. Ute i ”verkstaden” står semlorna i överflöd och får en rejäl portion mandelmassa och grädde av Carola Vikström, som på 13-slaget räknar samman att man hunnit med cirka 1300 semlor hittills – och räkneverket tickar ständigt för varje minut som går.
-Det är de traditionella som går bäst och det är även min egen favorit, kommenterar Ulf samtidigt som man räknar upp ett tiotal varianter som man har bakat under dagen.
-Pistage, vanilj etc. Det finns många olika smaker och fler blir det hela tiden, påpekar Carola.
Räds inte att njuta till 100%
Precis som det är en konst att göra en riktigt god semla, är det faktiskt lite av en konst att inmundiga denna skapelse också. Vissa kanske föredrar att äta den väldigt traditionellt serverad i varm mjölk. Andra plockar varsamt av locket och använder det som sked för att äta den under extremt kontrollerade former. Allt för att inte sticka ut för mycket om man befinner sig på ett kafé bland andra människor.
Karin Welamsson på Nya Wienerkonditoriet visar dock hur en slipsten skall dras. Man får helt enkelt inte vara rädd för att få lite grädde på näsan om man skall njuta av denna gräddiga frestelse till 100%. Med ett rejält grepp om semlan i ena handen och en kopp kaffe i den andra. Sedan är det bara att äta med hela ansiktet. Och det sprider samtidigt en väldigt god stämning i lokalen blev vi varse om…
Rösta på ditt favoritkondis
Vilken semmelleverantör i Lindesberg föredrar du? Var med och rösta fram stans bästa semla på denna länk.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.