För andra bortamatchen i följd föll Guldsmedshytte SK med uddamålet. Mot Sala krävdes det på fredagen förlängning innan hemmalaget avgjorde till 4-3, något som gav GSK en poäng med sig hem till Bergslagen. Den poängen räddades sent via två mål i slutminuterna.
Guldsmedshytte SK kom på fredagen till spel med en seger i ryggen, det efter 10-4 i tisdags hemma mot Hällefors. Den fina skalpen lyckades dock inte GSK följa upp borta mot Sala.
Hemmalaget tog ledningen i mitten av den första perioden och ökade sedan på tidigt i andra. Emil Ohlsson Fromell gav GSK kontakt, men nytt Sala-mål precis i upptakten av tredje såg ut att avgöra tillställningen.
Tar emot Kungsör nästa fredag
GSK skulle dock inte ge sig fullt så enkelt. Vid ställningen 1-3 drygt fyra minuter från slutet reducerade Emil Ohlsson Fromell på nytt, även denna gång med ett mål i powerplay. Med klockan på 18.47 kom sedan den förlösande kvitteringen, inprickad av Oskar Eriksson.
I förlängningen var det Sala som tog hem segern, men förlusten gav ändå GSK en nyttig bortapoäng. Laget ligger kvar som trea i tabellen efter fyra spelade matcher. Näst på tur väntar hemmafight fredag nästa vecka, då tabellfyran Kungsör gästar Råsshallen i ett viktigt möte.
Matchfakta Sala-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 4-3 sd (1-0, 1-1, 1-2, 1-0)
Publik: 57
Skott: 37-27
Mål GSK: 2-1 Emil Ohlsson Fromell, 3-2 Emil Ohlsson Fromell, 3-3 Oskar Eriksson
Tabellen från SweHockey:

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.