För andra bortamatchen i följd föll Guldsmedshytte SK med uddamålet. Mot Sala krävdes det på fredagen förlängning innan hemmalaget avgjorde till 4-3, något som gav GSK en poäng med sig hem till Bergslagen. Den poängen räddades sent via två mål i slutminuterna.
Guldsmedshytte SK kom på fredagen till spel med en seger i ryggen, det efter 10-4 i tisdags hemma mot Hällefors. Den fina skalpen lyckades dock inte GSK följa upp borta mot Sala.
Hemmalaget tog ledningen i mitten av den första perioden och ökade sedan på tidigt i andra. Emil Ohlsson Fromell gav GSK kontakt, men nytt Sala-mål precis i upptakten av tredje såg ut att avgöra tillställningen.
Tar emot Kungsör nästa fredag
GSK skulle dock inte ge sig fullt så enkelt. Vid ställningen 1-3 drygt fyra minuter från slutet reducerade Emil Ohlsson Fromell på nytt, även denna gång med ett mål i powerplay. Med klockan på 18.47 kom sedan den förlösande kvitteringen, inprickad av Oskar Eriksson.
I förlängningen var det Sala som tog hem segern, men förlusten gav ändå GSK en nyttig bortapoäng. Laget ligger kvar som trea i tabellen efter fyra spelade matcher. Näst på tur väntar hemmafight fredag nästa vecka, då tabellfyran Kungsör gästar Råsshallen i ett viktigt möte.
Matchfakta Sala-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 4-3 sd (1-0, 1-1, 1-2, 1-0)
Publik: 57
Skott: 37-27
Mål GSK: 2-1 Emil Ohlsson Fromell, 3-2 Emil Ohlsson Fromell, 3-3 Oskar Eriksson
Tabellen från SweHockey:

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.