För andra bortamatchen i följd föll Guldsmedshytte SK med uddamålet. Mot Sala krävdes det på fredagen förlängning innan hemmalaget avgjorde till 4-3, något som gav GSK en poäng med sig hem till Bergslagen. Den poängen räddades sent via två mål i slutminuterna.
Guldsmedshytte SK kom på fredagen till spel med en seger i ryggen, det efter 10-4 i tisdags hemma mot Hällefors. Den fina skalpen lyckades dock inte GSK följa upp borta mot Sala.
Hemmalaget tog ledningen i mitten av den första perioden och ökade sedan på tidigt i andra. Emil Ohlsson Fromell gav GSK kontakt, men nytt Sala-mål precis i upptakten av tredje såg ut att avgöra tillställningen.
Tar emot Kungsör nästa fredag
GSK skulle dock inte ge sig fullt så enkelt. Vid ställningen 1-3 drygt fyra minuter från slutet reducerade Emil Ohlsson Fromell på nytt, även denna gång med ett mål i powerplay. Med klockan på 18.47 kom sedan den förlösande kvitteringen, inprickad av Oskar Eriksson.
I förlängningen var det Sala som tog hem segern, men förlusten gav ändå GSK en nyttig bortapoäng. Laget ligger kvar som trea i tabellen efter fyra spelade matcher. Näst på tur väntar hemmafight fredag nästa vecka, då tabellfyran Kungsör gästar Råsshallen i ett viktigt möte.
Matchfakta Sala-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 4-3 sd (1-0, 1-1, 1-2, 1-0)
Publik: 57
Skott: 37-27
Mål GSK: 2-1 Emil Ohlsson Fromell, 3-2 Emil Ohlsson Fromell, 3-3 Oskar Eriksson
Tabellen från SweHockey:

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.