FOTO: Fredrik Stenfelt

Sent avgörande – LIF pressade efter streckmötet

LIF Lindesberg hade chansen att rycka sig loss från bottenstriden. Då tappade laget en tremålsledning till underläge och slutligen förlust, sedan Tyresö avgjort till 31-32 17 sekunder från slutet.

Det var mycket som stod på spel när LIF Lindesberg gästade tabellelvan Tyresö på tisdagen. LIF, inför matchen nia med en poängs marginal ner till strecket, gick för revansch efter genomklappningen förra veckan mot Kungälv. Det började även bra när Albin Järlstam skickade ledningsbollen i nät för brandgult, som höll sig i förarsätet genom en målmässigt jämn start.

Med en dryg kvart spelad lyckades LIF skapa en lucka på två bollar, ett avstånd som senare växte till tre. Tyresö bet dock tillbaka och avslutade halvleken klart bäst. För vid ställningen 16-13 till LIF satte motståndet stopp för Bergslagsoffensiven och gick under de sista fyra minuterna nästan upp jämsides. Det gav halvtidssiffrorna 16-15, en LIF-ledning som skulle tappas.

För bara några få minuter i den andra halvleken var det istället Tyresö som sprang ikapp och förbi. LIF kunde få kontroll över spelet efterhand och höll sedan jämna steg med hemmalaget. Ett ryck mellan minut 46-50 skapade en lucka på tre mål, ett övertag som vid en tidpunkten såg ut att bära långt för LIF Lindesberg.

Men precis som mot Kungälv förra veckan föll Bergslagsgänget ihop i ledning. Sex mål i följd från Tyresö vände helt på ställningen, sedan var det uppförsbacke som gällde för LIF som trots det kunde kvittera en minut från slutet genom Fatlum Ahmeti. Tyresö ställde snabbt om till anfall och med 17 sekunder kvar kom avgörandet. Den mycket knappa förlusten stannade vid 31-32 för LIF, som föll en placering i tabellen och nu har samma poäng som både Tyresö och Rimbo under kvalstrecket.

Axelsson: ”Gett bort fyra poäng – onödigt”

– Sättet som vi förlorar på är skrämmande och oroande. Vi har gett bort två matcher nu. Det är en sak att ta av sig hatten och gratulera motståndaren för att de varit bättre än oss, men nu faller vi på egna misstag, summerar en mycket besviken Erik Axelsson.

Tränaren konstaterar att LIF nu förlorat två matcher i följd där laget haft kommandot. Först hemma mot Kungälv förra veckan och nu alltså mot Tyresö, där det senare motståndare är en direkt utmanare i bottenstriden. Nederlaget på tisdagen sved också hårt hos LIF Lindesberg, som med elva minuter kvar att spela hade en tremålsledning. Laget ska nu analysera vad som gick snett.

– Det är missade lägen och bortkastade bollar. Vi är inte tillräckligt skarpa när det ska avgöras, menar Axelsson och fortsätter:

– Vi har en period som är jäkligt dålig och den blir oerhört kostam. Likt Kungälv ska vi kunna döda den här matchen i första halvlek. Det känns onödigt som fan att ha gett bort fyra poäng av någon outgrundlig anledning, och det måste vi bukt med omgående.

Redan på torsdagen går spelschemat vidare för LIF, som är inne i en mycket intensiv matchperiod. Brandgult spelar då hemma i Arenan mot Hallby med avkast 19:00. Matchen blir LIF:s tredje på en dryg vecka och ännu fler uppgifter tornar upp sig framöver, något Axelsson ger sin syn på.

– Tar vi mer poäng än vi förlorar under den här perioden kommer vi att kriga i toppen, blir det vice versa får vi kriga i botten. Vi står på något sätt inför ett vägskäl. Vi har tre matcher nu på en och en halv vecka, sex poäng där och vi är med igen. Då har vi mark bakåt och det är det viktigaste, hur långt upp det räcker känns ganska ointressant för tillfället.

Matchfakta Tyresö-LIF Lindesberg:
Resultat: 32-31 (15-16)
Publik: 128
Mål LIF: Fatlum Ahmeti 11, Jesper Nilsson 5, Oskar Erixon 5, Albin Järlstam 4, Jesper Jakobsson 3, Bashkim Gashi 2, Karl Zetterlund

Publicerad 23 januari 2018 klockan 20:50


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...
11 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.

2 oktober 2025 klockan 16:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan ...

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.

9 juli 2025 klockan 10:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till m...
2 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-11-03 10:23