Sent mål frälste Lindlöven

Lindlöven vann på söndagen hemma mot Tierp med 2-1 efter straffar. Trots en stark insats och en mängd med skott fick man inte hål på gästerna förrän endast minuten återstod. Men slutligen stod laget som vinnare, då Felix Eriksson avgjorde i straffläggningen. 

Lindlöven seglade vidare på sin framgångsvåg när laget på söndagen vann hemma mot Tierp. Men segern satt hårt inne, även om man hade ett stort spelövertag.

Det var annars Tierp som inledde allra starkast, där Alexander Sahlin fick göra flera parader tidigt i matchen. Men Lindlöven tog sig tillbaka i den fartfyllda första perioden. Spelet präglades av mycket spelvändningar men tight spel, vilket resulterade i få klara chanser.

Till mittenperioden varvade Lindlöven upp och tog kommandot omgående. Laget har allt spel under stora delar perioden, där man genom powerplay och bra tryck höll sig kvar i Tierps zon. Närmast att få in pucken var Adam Björklund med ett skott i ribban, men även Simon Hermansson hade flera lägen.

Men mitt i pressen bjöd Jesper Ekengren Tierp på ett två mot ett-läge via en klassisk indianare. WIktorsson kunde avancera mot mål, dra Sahlin och lyfte in 0-1 över målvakten.

Det målet såg även länge ut att bli matchens ända. Efter att Sahlin flera gånger om räddat kvar laget i matchen tidigt i den tredje perioden tog Lindlöven över taktpinnen återigen. När det återstod två minuter av matchen tog laget time-out och lämnade målburen tom i ett sista försök. Det skulle visa sig ge utdelning. För med klockan på 18.48 hittade Patrik Säfström fram till Simon Hermansson som vispade in kvitteringen.

I den efterföljande förlängningen fick Lindlöven chansen i spel fyra mot tre, men utan att utnyttja det. Istället avgjordes det via straffar. Väl där var Alexander Sahlin fortsatt omutlig. Matchvinnare blev Felix Eriksson som med en avig dragning lirkade in 2-1 och ordnade bonuspoängen till Lindlöven.

– Det här skulle vi ha vunnit klart, om man ser till spelfördelningen. Men de är svårspelade de här, det är det lag vi tycker är svårast att möta. De är starka och håller ihop laget, det är jäkligt svårt att vända spelet på dem, är tränaren Staffan Tholsons tankar om straffsegern.

Men att de två poängen kändes som en besvikelse höll han inte med om. Just det faktum att kvitteringen kom så pass sent gjorde att Tholson ändå kunde glädjas över vinsten.

– Jag tycker inte att det känns som en förlust med tanke på att vi låg under och plockade målvakten. Det brukar ju tyvärr bli så att det blir mål i andra änden då. Men hade vi fått stryk då hade jag varit jäkligt besviken.

Även om Lindlöven stod för en bra fanns det vissa sämre moment. Framförallt slarvade laget en aning i passningsspelet, där Ekengrens felpassning långtifrån var den enda som ledde till en målchans. Dessutom lämnade powerplay-spelet mer att önska för dagen, där man dock mötte ett skickligt motstånd.

– Det ju så de här är bäst i serien i boxplay. Jag tycker att vi vaskar fram många bra lägen. Generellt i spelet sätter de en oerhörd press, och får man inte bort första pressen då åker pucken ut, menar Tomas Östlund samtidigt som Tholson fyller i vad laget arbetat med den senaste tiden.

– Vi har tränat och nött på saker och ting, anfallsspel och försvarsspel. Vi har stått på träningar och tränat otroligt mycket försvarsspel, särskilt statiskt spel. Jag tror det gör mycket också.

Nu återstår det åtta matcher av seriespelet, där tränarparet säger att man bör vinna sex om man ska ha chans på Allettan. Men i nuläget talar man inte om några tabellplaceringar utan fokuserar på match för match. Tholson vittnar om en bra stämning i truppen och man hoppas kunna bygga vidare på formen.

Matchfakta Lindlöven-Tierp:
Resultat: 2-1 str (0-0, 0-1, 1-0, 0-0)
Skott: 32-30
Publik: 263
Mål Lindlöven: 1-1 Hermansson (Säfström, D Olsson-Fromell), 2-1 Eriksson

Övriga resultat från division 1 C:
Falu IF-Hedemora 4-2
Hudiksvall-Surahammar 6-3
Skedvi/Säter-Enköping 3-7
Åker/Strängnäs-Borlänge 2-5

Publicerad 17 november 2013 klockan 19:18

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lindlöven är klara för semifinal efter 3-1 i matcher i kvartsfinalen mot Forshaga. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.

18 mars 2026 klockan 21:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.

25 februari 2026 klockan 22:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren ...
25 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2026-03-20 17:24