Sent mål frälste Lindlöven

Lindlöven vann på söndagen hemma mot Tierp med 2-1 efter straffar. Trots en stark insats och en mängd med skott fick man inte hål på gästerna förrän endast minuten återstod. Men slutligen stod laget som vinnare, då Felix Eriksson avgjorde i straffläggningen. 

Lindlöven seglade vidare på sin framgångsvåg när laget på söndagen vann hemma mot Tierp. Men segern satt hårt inne, även om man hade ett stort spelövertag.

Det var annars Tierp som inledde allra starkast, där Alexander Sahlin fick göra flera parader tidigt i matchen. Men Lindlöven tog sig tillbaka i den fartfyllda första perioden. Spelet präglades av mycket spelvändningar men tight spel, vilket resulterade i få klara chanser.

Till mittenperioden varvade Lindlöven upp och tog kommandot omgående. Laget har allt spel under stora delar perioden, där man genom powerplay och bra tryck höll sig kvar i Tierps zon. Närmast att få in pucken var Adam Björklund med ett skott i ribban, men även Simon Hermansson hade flera lägen.

Men mitt i pressen bjöd Jesper Ekengren Tierp på ett två mot ett-läge via en klassisk indianare. WIktorsson kunde avancera mot mål, dra Sahlin och lyfte in 0-1 över målvakten.

Det målet såg även länge ut att bli matchens ända. Efter att Sahlin flera gånger om räddat kvar laget i matchen tidigt i den tredje perioden tog Lindlöven över taktpinnen återigen. När det återstod två minuter av matchen tog laget time-out och lämnade målburen tom i ett sista försök. Det skulle visa sig ge utdelning. För med klockan på 18.48 hittade Patrik Säfström fram till Simon Hermansson som vispade in kvitteringen.

I den efterföljande förlängningen fick Lindlöven chansen i spel fyra mot tre, men utan att utnyttja det. Istället avgjordes det via straffar. Väl där var Alexander Sahlin fortsatt omutlig. Matchvinnare blev Felix Eriksson som med en avig dragning lirkade in 2-1 och ordnade bonuspoängen till Lindlöven.

– Det här skulle vi ha vunnit klart, om man ser till spelfördelningen. Men de är svårspelade de här, det är det lag vi tycker är svårast att möta. De är starka och håller ihop laget, det är jäkligt svårt att vända spelet på dem, är tränaren Staffan Tholsons tankar om straffsegern.

Men att de två poängen kändes som en besvikelse höll han inte med om. Just det faktum att kvitteringen kom så pass sent gjorde att Tholson ändå kunde glädjas över vinsten.

– Jag tycker inte att det känns som en förlust med tanke på att vi låg under och plockade målvakten. Det brukar ju tyvärr bli så att det blir mål i andra änden då. Men hade vi fått stryk då hade jag varit jäkligt besviken.

Även om Lindlöven stod för en bra fanns det vissa sämre moment. Framförallt slarvade laget en aning i passningsspelet, där Ekengrens felpassning långtifrån var den enda som ledde till en målchans. Dessutom lämnade powerplay-spelet mer att önska för dagen, där man dock mötte ett skickligt motstånd.

– Det ju så de här är bäst i serien i boxplay. Jag tycker att vi vaskar fram många bra lägen. Generellt i spelet sätter de en oerhörd press, och får man inte bort första pressen då åker pucken ut, menar Tomas Östlund samtidigt som Tholson fyller i vad laget arbetat med den senaste tiden.

– Vi har tränat och nött på saker och ting, anfallsspel och försvarsspel. Vi har stått på träningar och tränat otroligt mycket försvarsspel, särskilt statiskt spel. Jag tror det gör mycket också.

Nu återstår det åtta matcher av seriespelet, där tränarparet säger att man bör vinna sex om man ska ha chans på Allettan. Men i nuläget talar man inte om några tabellplaceringar utan fokuserar på match för match. Tholson vittnar om en bra stämning i truppen och man hoppas kunna bygga vidare på formen.

Matchfakta Lindlöven-Tierp:
Resultat: 2-1 str (0-0, 0-1, 1-0, 0-0)
Skott: 32-30
Publik: 263
Mål Lindlöven: 1-1 Hermansson (Säfström, D Olsson-Fromell), 2-1 Eriksson

Övriga resultat från division 1 C:
Falu IF-Hedemora 4-2
Hudiksvall-Surahammar 6-3
Skedvi/Säter-Enköping 3-7
Åker/Strängnäs-Borlänge 2-5

Publicerad 17 november 2013 klockan 19:18

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Johannes Jämsén blev en av Lindlövens fem målgörare under dubbelmötets andra match. Segern mot Kalix med 5-0 gör att Lindlöven är ett av två obesegrade lag i serien efter fyra tidiga matcher. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.

12 oktober 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vinner direkt i säsongspremiären. Trots ett inledande 3-0 efter matchens första åtta minuter så blev det lite av en rysare när Falu IF kom ikapp med 4-3. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.

1 oktober 2025 klockan 22:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför ...

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.

7 juli 2025 klockan 13:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till m...
2 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i ...
20 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-19

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-11-03 09:33