Linnea Forsgren Piuva i ett av de två undersökningsrummen. Foto: Ida Lindkvist

Ser bra ut för nya Solguns optik

Solguns optik har idag fullt upp med sin flytt. Butiken flyttar inte längre bort än till lokalen bredvid, men på insidan är det desto större förändringar. Imorgon har butiken premiär och bra erbjudanden är något av det som väntar kunderna. 

I oktober stod det klart att Solguns optik skulle genomgå en flytt. Flytten sträckte sig till lokalen intill, men de invändiga förändringarna är stora och framförallt positiva. Solguns ägare, Peder Nordenstam, berättar om de många fördelarna: 
– Det är ljusa lokaler, de tar lite rymd och man ser mycket fler färger och nyanser. I den andra lokalen är det ganska mörkt och lågt i tak. Färger är jätteviktigt, man ska ju kunna se vad man klär i. Det blir ungefär femtio procent större nu än innan och vi har satsat på fler undersökningsrum, nu har vi två stycken. 

Peder har jobbat inom branschen i över trettio år och är glasspecialist. Han har varit utomlands i flertalet länder och där fungerat som rådgivare, och på så vis upparbetat ett värdefullt kontaktnät, vilket är en av anledningarna till att han kan erbjuda att sälja sina varor till halva det rekommenderade fabrikspriset. 
– Mitt kontaktnät gör att jag kan sälja bra produkter till bra priser. Jag behöver inte vara del av någon stor kedja och det gör att man blir mer fri, berättar Peder. 

Idag pågår de sista förberedelserna inför nypremiären imorgon, lördag. Det mesta börjar bli klart och imorgon kommer de vara redo att välkomna kunderna i en färdigställd ny, fräsch butik. 
– Alla som har lust får komma hit, vi kommer att bjuda på julfika; kaffe, lussebullar och pepparkakor. Vi kommer ha drop-in för de som vill göra en kostnadsfri synundersökning, skulle de bli så att vi inte hinner med alla imorgon så bokar vi in dem kostnadsfritt senare i veckan. Och alla som bestämmer sig för att köpa glasögon får femhundra kronors rabatt nu och fram till sista december. Vi valde att ha en längre period för att så många som möjligt skulle få chansen, säger Peder. 

Solguns optik har också sålt in ny utrustning och moderniserats. Nya bågar har kommit in i deras sortiment, de tillpassar även linser; vilket Solgun inte gjorde tillbaka på sin tid, och det är ytterligare fler nyheter på gång. Peder berättar bland annat att de söker samarbete med föreningar, då det finns ett speciellt sponsorprogram för dessa. Peder satsar på ett brett men unikt sortiment. 
– Om man vågar vara lite annorlunda ska man gå hit, jag tycker att man kan tillåta sig att vara lite unik. Vi har bara en båge av varje modell och färg, så man behöver inte riskera att möta grannen med likadana bågar. Vi vill ha en omsättning på våra bågar, om de inte faller lindesbergarna i smaken byter vi ut dem till något annat. Vi har en transparent prisstruktur, i våra bågpriser är monteringen redan inräknad. Det enda som tillkommer därefter är synundersökningen och imorgon är ju den gratis, slutpriset ska inte bli någon överraskning. 
Publicerad 28 november 2014 klockan 13:21

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-10-03 06:47