Fem raka vinster och andraplats i tabellen – nu går WSK Lindesberg för att ta över tronen i division 2. Imorgon spelar laget seriefinal hemma i Stadsskogsskolan mot IBK Wasahus, en match som kan avgöra hela toppstriden.
– Det är full taggning, det är ju lite av en seriefinal. Även om det är några omgångar kvar är det vi och Wasahus som kommer att kriga om seriesegern, säger WSK Lindesbergs tränare Kent Svensson.
Det var inför den här säsongen som Svensson tog över huvudansvaret som tränare för WSK:s A-herrar. Den unga truppen har verkligen fått ihop det fint. Redan under serieupptakten visade WSK att man var ett lag att räkna med och resultaten tog Bergslagsgänget upp till tabelltoppen.
Där har WSK legat kvar under hela säsongens gång. I söndags startade laget om division 2-spelet efter julvilan och det slutade i tre poäng borta mot Örebro FBC (6-3). WSK har nu fem raka segrar, en vinstrad som gör att laget är tabelltvåa och redan i vår har chansen på uppflyttning.
– Det vore givetvis viktigt, sen är det kanske nästa år som vi ska vara mogna att ta det steget. Men det är bara att gå för det redan nu och vi har ingen anledning att hålla igen. Vi ska gå så långt som vi kan och sen om vi klarar det eller inte är just nu svårt att säga, förklarar Kent Svensson.
”Ska spela vårt spel – hög fart och hög press”
Tränaren förfogar alltså över en till stora delar mycket ung trupp. I WSK-laget finns även några mer rutinerade rävar, allra främst Mattias ”Palten” Pettersson som inför den här säsongen vände hem till moderklubben.
Succésäsongen har nu tagit WSK upp i topp och hela vägen fram till en seriefinal. Den spelas imorgon hemma mot IBK Wasahus -73. Motståndet leder tabellen med 29 poäng, samtidigt som WSK Lindesberg är tvåa med 26 och mötet kommer att avgöra hur toppstriden utvecklar sig.
– Vi ska försöka att spela vårt spel, med en hög fart och en hög press. Vi vill vinna boll långt upp i banan, då är man på rätt ställe, berättar Svensson.
– Det som är viktigt också är att domarna gör sitt jobb, att det blir lika för alla. Wasahus har spelat mycket på att de är äldre och domarna har mer respekt för dem. Men jag tror att vi får bra domare imorgon.
Tack vare en överlägsen målskillnad räcker seger för att WSK ska passera Wasahus och överta serieledningen. Den heta seriefinalen startar 16.00 i Stadsskogsskolan. Kent Svensson hoppas att publiken sluter upp för Bergslagskillarna.
– Vi önskar allt stöd vi kan få, avslutar tränaren.
Matchen:
Söndag 22/1 16.00
WSK Lindesberg-IBK Wasahus -73, Stadsskogsskolan
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.