Fem raka vinster och andraplats i tabellen – nu går WSK Lindesberg för att ta över tronen i division 2. Imorgon spelar laget seriefinal hemma i Stadsskogsskolan mot IBK Wasahus, en match som kan avgöra hela toppstriden.
– Det är full taggning, det är ju lite av en seriefinal. Även om det är några omgångar kvar är det vi och Wasahus som kommer att kriga om seriesegern, säger WSK Lindesbergs tränare Kent Svensson.
Det var inför den här säsongen som Svensson tog över huvudansvaret som tränare för WSK:s A-herrar. Den unga truppen har verkligen fått ihop det fint. Redan under serieupptakten visade WSK att man var ett lag att räkna med och resultaten tog Bergslagsgänget upp till tabelltoppen.
Där har WSK legat kvar under hela säsongens gång. I söndags startade laget om division 2-spelet efter julvilan och det slutade i tre poäng borta mot Örebro FBC (6-3). WSK har nu fem raka segrar, en vinstrad som gör att laget är tabelltvåa och redan i vår har chansen på uppflyttning.
– Det vore givetvis viktigt, sen är det kanske nästa år som vi ska vara mogna att ta det steget. Men det är bara att gå för det redan nu och vi har ingen anledning att hålla igen. Vi ska gå så långt som vi kan och sen om vi klarar det eller inte är just nu svårt att säga, förklarar Kent Svensson.
”Ska spela vårt spel – hög fart och hög press”
Tränaren förfogar alltså över en till stora delar mycket ung trupp. I WSK-laget finns även några mer rutinerade rävar, allra främst Mattias ”Palten” Pettersson som inför den här säsongen vände hem till moderklubben.
Succésäsongen har nu tagit WSK upp i topp och hela vägen fram till en seriefinal. Den spelas imorgon hemma mot IBK Wasahus -73. Motståndet leder tabellen med 29 poäng, samtidigt som WSK Lindesberg är tvåa med 26 och mötet kommer att avgöra hur toppstriden utvecklar sig.
– Vi ska försöka att spela vårt spel, med en hög fart och en hög press. Vi vill vinna boll långt upp i banan, då är man på rätt ställe, berättar Svensson.
– Det som är viktigt också är att domarna gör sitt jobb, att det blir lika för alla. Wasahus har spelat mycket på att de är äldre och domarna har mer respekt för dem. Men jag tror att vi får bra domare imorgon.
Tack vare en överlägsen målskillnad räcker seger för att WSK ska passera Wasahus och överta serieledningen. Den heta seriefinalen startar 16.00 i Stadsskogsskolan. Kent Svensson hoppas att publiken sluter upp för Bergslagskillarna.
– Vi önskar allt stöd vi kan få, avslutar tränaren.
Matchen:
Söndag 22/1 16.00
WSK Lindesberg-IBK Wasahus -73, Stadsskogsskolan
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.