Fem raka vinster och andraplats i tabellen – nu går WSK Lindesberg för att ta över tronen i division 2. Imorgon spelar laget seriefinal hemma i Stadsskogsskolan mot IBK Wasahus, en match som kan avgöra hela toppstriden.
– Det är full taggning, det är ju lite av en seriefinal. Även om det är några omgångar kvar är det vi och Wasahus som kommer att kriga om seriesegern, säger WSK Lindesbergs tränare Kent Svensson.
Det var inför den här säsongen som Svensson tog över huvudansvaret som tränare för WSK:s A-herrar. Den unga truppen har verkligen fått ihop det fint. Redan under serieupptakten visade WSK att man var ett lag att räkna med och resultaten tog Bergslagsgänget upp till tabelltoppen.
Där har WSK legat kvar under hela säsongens gång. I söndags startade laget om division 2-spelet efter julvilan och det slutade i tre poäng borta mot Örebro FBC (6-3). WSK har nu fem raka segrar, en vinstrad som gör att laget är tabelltvåa och redan i vår har chansen på uppflyttning.
– Det vore givetvis viktigt, sen är det kanske nästa år som vi ska vara mogna att ta det steget. Men det är bara att gå för det redan nu och vi har ingen anledning att hålla igen. Vi ska gå så långt som vi kan och sen om vi klarar det eller inte är just nu svårt att säga, förklarar Kent Svensson.
”Ska spela vårt spel – hög fart och hög press”
Tränaren förfogar alltså över en till stora delar mycket ung trupp. I WSK-laget finns även några mer rutinerade rävar, allra främst Mattias ”Palten” Pettersson som inför den här säsongen vände hem till moderklubben.
Succésäsongen har nu tagit WSK upp i topp och hela vägen fram till en seriefinal. Den spelas imorgon hemma mot IBK Wasahus -73. Motståndet leder tabellen med 29 poäng, samtidigt som WSK Lindesberg är tvåa med 26 och mötet kommer att avgöra hur toppstriden utvecklar sig.
– Vi ska försöka att spela vårt spel, med en hög fart och en hög press. Vi vill vinna boll långt upp i banan, då är man på rätt ställe, berättar Svensson.
– Det som är viktigt också är att domarna gör sitt jobb, att det blir lika för alla. Wasahus har spelat mycket på att de är äldre och domarna har mer respekt för dem. Men jag tror att vi får bra domare imorgon.
Tack vare en överlägsen målskillnad räcker seger för att WSK ska passera Wasahus och överta serieledningen. Den heta seriefinalen startar 16.00 i Stadsskogsskolan. Kent Svensson hoppas att publiken sluter upp för Bergslagskillarna.
– Vi önskar allt stöd vi kan få, avslutar tränaren.
Matchen:
Söndag 22/1 16.00
WSK Lindesberg-IBK Wasahus -73, Stadsskogsskolan
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.