Lindesberg Volley var mycket nära att bli första lag att besegra Engelholm. Men vid ställningen 2-0 i set vaknade serieledaren till liv, vände på matchen och tog hem segern med 2-3. Femsetaren gav dock Linde en nyttig poäng till tabellstriden.
Serieledande Engelholm kom till Lindesberg Arena som ett obesegrat lag. När man vände hem därifrån var man troligen mycket tacksamma över att fortfarande vara det. Ett hungrigt och starkt Linde pressade nämligen fram en femsetare på lördagen.
– Jag tycker att vi hade dem i säcken. Men det här kan vara en viktig poäng och jag är glad att vi tog den, säger Johan Isacsson.
Tränaren och hans Linde öppnade matchen urstarkt. I första set kopplade man ett tidigt grepp, som man sedan höll hela vägen ut till seger med 25-22. Det följde man sedan upp med samma fina spel i andra. Där tog visserligen Engelholm ledningen, innan Linde kunde vända och vinna med 25-19.
– I första seten har vi bra servemottagning och får en fin utdelning på våran serve. Vårat servetryck är högt och det gör att vi kan ha bra block och defence, förklarar Isacsson den imponerande starten.
Men med ställningen 2-0 i set vaknade Engelholm till liv. Gästerna gick upp i en trygg ledning i tredje, något som man höll setet ut. Därefter gick man ifrån ordentligt i fjärde, vilket pressade fram ett femte och helt avgörande set.
Kamp om tredjeplatsen på onsdag
Väl där var det inget snack om att Engelholm var starkast. Linde hade sett sitt försprång ätas upp och nu var orken slut i hemmalaget. Med klara 7-15 lade Engelholm beslag om extrapoängen, något som fastställde setsiffrorna till 2-3.
– Du måste vara jätteskarp och får inget gratis mot ett sånt här lag. Man måste prestera hela matchen ut, för Engelholm är en stark motståndare, summerar Isacsson.
Tränaren är i efterhand väldigt nöjd med Lindes prestation. Även om det inte räckte till seger menar han att det sänder bra signaler inför det slutspel som stundar.
– Ja, det tycker jag absolut. Sen är det så att mycket vill ha mer. Vi måste lära oss att när chansen kommer så måste man någon gång ta den. Vi måste bli skarpare och sätta stopp när det börjar rinna iväg, för vi hade våra chanser att avgöra.
I och med förlusten blev Linde även av med tredjeplatsen till Katrineholm, som vann sin parallella match. Lagen ställs mot varandra på onsdag i Arenan. En match där kampen om den ack så viktiga tredjeplatsen kan få sitt avgörande.
Matchfakta Lindesberg Volley-Engelholm:
Resultat: 2-3 (25-22, 25-19, 17-25, 19-25, 7-15)
Publik: 262
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Katrineholm 0-3
Sollentuna-Örebro Volley 0-3
Hylte/Halmstad-RIG Falköping 3-0
Svedala-KFUM Göteborg 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.