Lindesberg Volley var mycket nära att bli första lag att besegra Engelholm. Men vid ställningen 2-0 i set vaknade serieledaren till liv, vände på matchen och tog hem segern med 2-3. Femsetaren gav dock Linde en nyttig poäng till tabellstriden.
Serieledande Engelholm kom till Lindesberg Arena som ett obesegrat lag. När man vände hem därifrån var man troligen mycket tacksamma över att fortfarande vara det. Ett hungrigt och starkt Linde pressade nämligen fram en femsetare på lördagen.
– Jag tycker att vi hade dem i säcken. Men det här kan vara en viktig poäng och jag är glad att vi tog den, säger Johan Isacsson.
Tränaren och hans Linde öppnade matchen urstarkt. I första set kopplade man ett tidigt grepp, som man sedan höll hela vägen ut till seger med 25-22. Det följde man sedan upp med samma fina spel i andra. Där tog visserligen Engelholm ledningen, innan Linde kunde vända och vinna med 25-19.
– I första seten har vi bra servemottagning och får en fin utdelning på våran serve. Vårat servetryck är högt och det gör att vi kan ha bra block och defence, förklarar Isacsson den imponerande starten.
Men med ställningen 2-0 i set vaknade Engelholm till liv. Gästerna gick upp i en trygg ledning i tredje, något som man höll setet ut. Därefter gick man ifrån ordentligt i fjärde, vilket pressade fram ett femte och helt avgörande set.
Kamp om tredjeplatsen på onsdag
Väl där var det inget snack om att Engelholm var starkast. Linde hade sett sitt försprång ätas upp och nu var orken slut i hemmalaget. Med klara 7-15 lade Engelholm beslag om extrapoängen, något som fastställde setsiffrorna till 2-3.
– Du måste vara jätteskarp och får inget gratis mot ett sånt här lag. Man måste prestera hela matchen ut, för Engelholm är en stark motståndare, summerar Isacsson.
Tränaren är i efterhand väldigt nöjd med Lindes prestation. Även om det inte räckte till seger menar han att det sänder bra signaler inför det slutspel som stundar.
– Ja, det tycker jag absolut. Sen är det så att mycket vill ha mer. Vi måste lära oss att när chansen kommer så måste man någon gång ta den. Vi måste bli skarpare och sätta stopp när det börjar rinna iväg, för vi hade våra chanser att avgöra.
I och med förlusten blev Linde även av med tredjeplatsen till Katrineholm, som vann sin parallella match. Lagen ställs mot varandra på onsdag i Arenan. En match där kampen om den ack så viktiga tredjeplatsen kan få sitt avgörande.
Matchfakta Lindesberg Volley-Engelholm:
Resultat: 2-3 (25-22, 25-19, 17-25, 19-25, 7-15)
Publik: 262
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Katrineholm 0-3
Sollentuna-Örebro Volley 0-3
Hylte/Halmstad-RIG Falköping 3-0
Svedala-KFUM Göteborg 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.