Lindesberg Volley var mycket nära att bli första lag att besegra Engelholm. Men vid ställningen 2-0 i set vaknade serieledaren till liv, vände på matchen och tog hem segern med 2-3. Femsetaren gav dock Linde en nyttig poäng till tabellstriden.
Serieledande Engelholm kom till Lindesberg Arena som ett obesegrat lag. När man vände hem därifrån var man troligen mycket tacksamma över att fortfarande vara det. Ett hungrigt och starkt Linde pressade nämligen fram en femsetare på lördagen.
– Jag tycker att vi hade dem i säcken. Men det här kan vara en viktig poäng och jag är glad att vi tog den, säger Johan Isacsson.
Tränaren och hans Linde öppnade matchen urstarkt. I första set kopplade man ett tidigt grepp, som man sedan höll hela vägen ut till seger med 25-22. Det följde man sedan upp med samma fina spel i andra. Där tog visserligen Engelholm ledningen, innan Linde kunde vända och vinna med 25-19.
– I första seten har vi bra servemottagning och får en fin utdelning på våran serve. Vårat servetryck är högt och det gör att vi kan ha bra block och defence, förklarar Isacsson den imponerande starten.
Men med ställningen 2-0 i set vaknade Engelholm till liv. Gästerna gick upp i en trygg ledning i tredje, något som man höll setet ut. Därefter gick man ifrån ordentligt i fjärde, vilket pressade fram ett femte och helt avgörande set.
Kamp om tredjeplatsen på onsdag
Väl där var det inget snack om att Engelholm var starkast. Linde hade sett sitt försprång ätas upp och nu var orken slut i hemmalaget. Med klara 7-15 lade Engelholm beslag om extrapoängen, något som fastställde setsiffrorna till 2-3.
– Du måste vara jätteskarp och får inget gratis mot ett sånt här lag. Man måste prestera hela matchen ut, för Engelholm är en stark motståndare, summerar Isacsson.
Tränaren är i efterhand väldigt nöjd med Lindes prestation. Även om det inte räckte till seger menar han att det sänder bra signaler inför det slutspel som stundar.
– Ja, det tycker jag absolut. Sen är det så att mycket vill ha mer. Vi måste lära oss att när chansen kommer så måste man någon gång ta den. Vi måste bli skarpare och sätta stopp när det börjar rinna iväg, för vi hade våra chanser att avgöra.
I och med förlusten blev Linde även av med tredjeplatsen till Katrineholm, som vann sin parallella match. Lagen ställs mot varandra på onsdag i Arenan. En match där kampen om den ack så viktiga tredjeplatsen kan få sitt avgörande.
Matchfakta Lindesberg Volley-Engelholm:
Resultat: 2-3 (25-22, 25-19, 17-25, 19-25, 7-15)
Publik: 262
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Katrineholm 0-3
Sollentuna-Örebro Volley 0-3
Hylte/Halmstad-RIG Falköping 3-0
Svedala-KFUM Göteborg 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.