Lindesberg Volley var mycket nära att bli första lag att besegra Engelholm. Men vid ställningen 2-0 i set vaknade serieledaren till liv, vände på matchen och tog hem segern med 2-3. Femsetaren gav dock Linde en nyttig poäng till tabellstriden.
Serieledande Engelholm kom till Lindesberg Arena som ett obesegrat lag. När man vände hem därifrån var man troligen mycket tacksamma över att fortfarande vara det. Ett hungrigt och starkt Linde pressade nämligen fram en femsetare på lördagen.
– Jag tycker att vi hade dem i säcken. Men det här kan vara en viktig poäng och jag är glad att vi tog den, säger Johan Isacsson.
Tränaren och hans Linde öppnade matchen urstarkt. I första set kopplade man ett tidigt grepp, som man sedan höll hela vägen ut till seger med 25-22. Det följde man sedan upp med samma fina spel i andra. Där tog visserligen Engelholm ledningen, innan Linde kunde vända och vinna med 25-19.
– I första seten har vi bra servemottagning och får en fin utdelning på våran serve. Vårat servetryck är högt och det gör att vi kan ha bra block och defence, förklarar Isacsson den imponerande starten.
Men med ställningen 2-0 i set vaknade Engelholm till liv. Gästerna gick upp i en trygg ledning i tredje, något som man höll setet ut. Därefter gick man ifrån ordentligt i fjärde, vilket pressade fram ett femte och helt avgörande set.
Kamp om tredjeplatsen på onsdag
Väl där var det inget snack om att Engelholm var starkast. Linde hade sett sitt försprång ätas upp och nu var orken slut i hemmalaget. Med klara 7-15 lade Engelholm beslag om extrapoängen, något som fastställde setsiffrorna till 2-3.
– Du måste vara jätteskarp och får inget gratis mot ett sånt här lag. Man måste prestera hela matchen ut, för Engelholm är en stark motståndare, summerar Isacsson.
Tränaren är i efterhand väldigt nöjd med Lindes prestation. Även om det inte räckte till seger menar han att det sänder bra signaler inför det slutspel som stundar.
– Ja, det tycker jag absolut. Sen är det så att mycket vill ha mer. Vi måste lära oss att när chansen kommer så måste man någon gång ta den. Vi måste bli skarpare och sätta stopp när det börjar rinna iväg, för vi hade våra chanser att avgöra.
I och med förlusten blev Linde även av med tredjeplatsen till Katrineholm, som vann sin parallella match. Lagen ställs mot varandra på onsdag i Arenan. En match där kampen om den ack så viktiga tredjeplatsen kan få sitt avgörande.
Matchfakta Lindesberg Volley-Engelholm:
Resultat: 2-3 (25-22, 25-19, 17-25, 19-25, 7-15)
Publik: 262
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-Katrineholm 0-3
Sollentuna-Örebro Volley 0-3
Hylte/Halmstad-RIG Falköping 3-0
Svedala-KFUM Göteborg 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.