Hockeypubliken i Lindesberg kan ställa in siktet på en ny stormatch. Den 3:e september spelas årets SHL-match, där Örebro Hockey ställs mot Brynäs. Matchen arrangeras i Lindehov och blir en repris på förra årets utsålda möte.
– Det var en lyckad tillställning förra året. Vi blev väl mottagna, det var en bra match för oss och en trevlig tillställning. Det var uppskattat och därför kommer vi nu tillbaka, säger Brynäs sportchef Stefan Bengtzén.
I höst återvänder Bengtzén och hans lag till Lindesberg. Initiativtagare till det är Örebro Hockey, som var de som bjöd in Brynäs till matchen. Lagen gjorde även upp i förra årets SHL-match och den gången vann Brynäs med 3-2.
Nu står det klart att den matchen får en uppföljare. Årets SHL-match är planerad till torsdagen den 3:e september, ett datum som många hockeyälskare säkerligen skriver in i kalenderiet. Från Örebro Hockey ser man fram emot ett nytt besök i Lindesberg.
– Lindlöven gjorde ett jättebra jobb och tog hand om evenemanget på ett bra sätt senast. Det är vi övertygade om att de kommer att göra igen, förklarar klubbens General Manager Pontus Gustafsson.
”Vill kunna utveckla hockeykulturen i området”
Bara dagarna innan matchen i Lindehov kommer Örebro att spela en träningsmatch i Arboga. Att klubben flyttar ut sina försäsongsmatcher på det här sättet är inte någon nyhet. Sedan ett par år tillbaka arbetar man från Örebro Hockey aktivt för att sprida hockeyn i länet, något Gustafsson menar är viktigt.
– Vi vill kunna utveckla hockeykulturen i området och hålla publiken kvar i Behrn Arena. Vi tycker att det är viktigt att våra supportrar får se oss spela på deras hemmaarena. Det är upphovet till att vi kommer ut och spelar på det här sättet.
SHL-matchen den 3:e september blir därför ett sätt för Örebro att nå ut till sin publik i Lindesberg. Men även från Brynäs-håll ser man matchen som väldigt nyttig.
– Det är viktigt att alla elitlag arbetar på det här sättet. Det gör att vi fångar mer uppmärksamhet och blir mer attraktiva, förklarar Bengtzén vars klubb har många fans i Bergslagen.
– Brynäs är ett lag som attraherar mycket människor över hela Sverige. Det spelar ingen roll vart vi kommer, vi har supportar överallt. Därför är det viktigt att vara med och synas.
I dagsläget är det oklart vilken trupp som Brynäs kommer till spel med. Stefan Bengtzén förklarar att lagbygget pågår för nästa säsong, men chansen är stor att publiken får se spelare som Greg Scott och Anton Rödin. I Örebro heter storstjärnorna bland annat Derek Ryan och Julius Hudacek och Pontus Gustafsson berättar att de finns med i Lindehov.
– Vi kommer att ha hela den tilltänkta SHL-truppen tillgänglig. Så vi kommer att ställa bästa möjliga lag på banan.
Årets SHL-match:
Matchen: Örebro Hockey-Brynäs
Spelplats: Lindehov, Lindesberg
Datum: Torsdag den 3:e september
Största profilerna: Derek Ryan, Julius Hudacek och Martin Johansson i Örebro samt Greg Scott och Anton Rödin i Brynäs
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.